Przejdź do treści
Widok DPS

Gdansk

BIP DPS Polanki

Życzenia Wielkanocne 2024
separator

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA


Wielkanoc oraz wiosna zbliżają się do nas wielkimi krokami. W przedświątecznych przygotowaniach biorą udział zarówno mieszkańcy jak i klubowicze. Ozdoby i prezenty wielkanocne, wystrój korytarzy oraz pomieszczeń - to wszystko wykonujemy w ramach zajęć terapeutycznych.


Wielkanocne przygotowania, 20.03.2024 r. Wielkanocne przygotowania, 20.03.2024 r.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

Powiew wiosny

W Piątek 15-nastego marca przybyła do nas pod opieką pedagogów młodzież z X-tego Liceum Ogólnokształcącego imienia Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Młodzież sprzątała park okalający DPS w ramach wolontariatu - wiosenne porządki polegały na wygrabieniu liści i przekopywaniu grządek. Dzisiejsza wizyta jest jedną z szeregu naszej wieloletniej współpracy w ramach wolontariatu. Wszyscy odnosimy korzyści DPS - ma wygrabiony i posprzątany park - a młodzież zbiera doświadczenia i dowiaduje się o opiece nad seniorami jaką prowadzi DPS. O dobrym nastawieniu niech świadczą uśmiechnięte twarze licealistów i seniorów.


Wiosenne porządki


separator

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024


Wybory samorządowe 2024
separator

DOGOTERAPIA Z ENZO


12 marca 2024 r. gościliśmy naszych Przyjaciół z Fundacji Dogoterapeutycznej Enzo. Nasi mieszkańcy bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne działania oraz ochoczo wykorzystywali każdą okazję, by choć przez chwilę popracować z psem Lupo. Były konkurencje z wykorzystaniem krzeseł, gazet a nawet kolorowych, materiałowych kości. Czas upłynął nam bardzo szybko ale i korzystnie dla naszych nastrojów oraz kondycji. Pozostały nam bardzo miłe wspomnienia, zdjęcia oraz nadzieja na kolejne spotkanie.

< >

Zapraszamy do fotorelacji.

separator

8 marca w DPS


Do DPS Polanki przybył arcymistrz małych inscenizacji i słowa - DJ Jama. Pojawił się w przebraniu Św Mikołaja udając pomyłkę, którą zaraz skorygował. Ściągnąwszy strój Św Mikołaja, wszedł w doskonały kontakt z publicznością. Żartując i opowiadając dowcipy przywołał obyczajowość starszego pokolenia związaną z Dniem Kobiet, a uczynił to pokazując namalowane własnoręcznie żonkile i kieliszki. Wspomnienia z czasów PRL-u i wczesnego okresu przemian - wypowiedzi naszych mieszkańców roztoczyły obraz Dnia Kobiet z poprzednich dekad.
Okazuje się, że popularność tego święta zdaje się nie przemijać.


8 marca w DPS


separator

WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE DO PRZEDSZKOLA nr 42


7 marca Przedszkole nr 42 w Gdańsku zaprosiło naszych seniorów na dziecięce przedstawienie. Reżyserem wydarzenia była pani Iwonka, która przygotowała scenariusz o Polsce i Dniu Babci i Dziadka. Dzieci w wieku 5-6 lat przyprawiły naszych seniorów o silne wzruszenia i ogrom radości. Muzyką, słowem i tańcem oczarowały publiczność. Były tańce polskie jak krakowiak i taniec z flagami, piosenki z treściami patriotycznymi i recytacje. Byliśmy pod wrażeniem jak cenne wartości panie przekazały dzieciom: patriotyzm, szacunek do własnego kraju i osób starszych. Nasi seniorzy byli jedynymi gośćmi i na zakończenie zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek. Jesteśmy pełni podziwu dla dzieci i wdzięczności za zaproszenie.


Wyjazd na przedstawienie do przedszkola nr 42, 07.03.2024 r. Wyjazd na przedstawienie do przedszkola nr 42, 07.03.2024 r.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

W życiu pracownika przychodzi taka chwila...


W tym tygodniu 5 marca uroczyście żegnała się z całym zespołem nasza koleżanka Elżbieta. Były łzy wzruszenia - Pani dyrektor wyraziła kilkoma słowami uznanie i wszystkie dobre życzenia jakie żywimy do naszej koleżanki. Niech czas spędzony na emeryturze będzie poświęcony dla bliskich i samego siebie (emeryta). Nam dalej pracującym będzie niezmiernie brakowało radosnego uśmiechu i zawsze życzliwej i pomocnej Eli. Zapraszamy do fotorelacji.


W życiu pracownika przychodzi taka chwila


separator

Wycieczka na Górę Gradową


Wycieczka na Górę Gradową

1-ego marca w piątek tuż przed wyruszeniem na wycieczkę pojawił się problem - wycieczka miała być krótka i raczej w mieście. Za radą Pani psycholog udaliśmy się na Górę Gradową, z której rozpościera się widok na całe śródmieście Gdańska. Dla niektórych naszych podopiecznych - Klubowiczów z Klubu Samopomocy była to prawdziwie górska wycieczka. Zabezpieczeni w kawę z mlekiem i ciastka ruszyliśmy w góry! Nasz dzielny kierowca podwiózł nas prawie pod sam szczyt, ale i tak nasi uczestnicy mieli poczucie wyczynu. Na szczycie uczciliśmy zdobycie szczytu kubkiem kawy z mlekiem, która smakowała w tych okolicznościach jak rum. Z Góry Gradowej dostrzec można wieże wszystkich gotyckich kościołów, obu ratuszy (Głównomiejskiego i Staromiejskiego), a także baszty, nowe gmachy i wieżowce. Widoczne są urządzenia stoczniowe: dźwigi - żurawie tuż koło wije się wstęga Martwej Wisły, która jest kanałem portowym. Wszystkie te wspaniałości oglądaliśmy z Góry Gradowej na szczycie której stoi kilkunastometrowy krzyż wzniesiony z okazji tysiąclecia Gdańska. Na Górze stoją zabytkowe forty, które niosą ze sobą historię wojen i obronności - jest to część Hewelianum - interdyscyplinarne miejsce edukacji oraz rekreacji. Obejrzeliśmy otwartą część ekspozycji multimedialnej - wzbudziła ona w nas duże zainteresowanie, ale niestety szybko musieliśmy się udać na umówione miejsce zbiórki. Czekał tam już na nas samochód, by zabrać nas w drogę powrotną.


separator

KONCERT GITARZYSTÓW Z AKADEMII MUZYCZNEJ


29 lutego gościliśmy gitarzystów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. W koncercie brało udzia ośmiu studentów pod kierunkiem pani adiunkt Moniki Dżuły-Radkiewicz, która będąc kierownikiem artystycznym wystąpiła również na scenie. Tego dnia królowała gitara - usłyszeliśmy utwory A. Barriosa, A. Gilardino, L. Brouwera, zaś na zakończenie koncertu usłyszeliśmy trio gitarowe, które wykonało Weneckie Maski A. Chmielewskiej. Serdecznie dziękujemy za koncert!. Zapraszamy do fotorelacji.

< >

separator

WYCIECZKA DO KINA


Wycieczka do kina, 28.02.2024 r. Wycieczka do kina, 28.02.2024 r.

28 lutego pojechaliśmy do kina Alfa. Połączone siły klubowiczów i mieszkańców zaowocowały liczną 23 osobową wycieczką. Dzięki tak potężnej gromadce uruchomiono dla nas specjalny seans, w którym oglądaliśmy obyczajowe perypetie 50-latków w filmie Miłość jak miód. Powrót też był dla nas wyzwaniem, ponieważ poruszaliśmy się środkami komunikacji miejskiej. Pełni wrażeń powróciliśmy do placówki na obiad.


separator

Spotkanie z autorka i podróżniczką


Spotkanie z pisarką i podróżniczką

W środę 21-ego lutego odwiedziła DPS Polanki Natasza Goerke autorka książki Tam. Ta podróżniczka, pisarka, poetka i działaczka społeczna przyjęła zaproszenie na spotkanie autorskie w DPS Polanki. Podczas spotkania autorka opowiedziała o straszliwym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 roku zakłócając rozwój kraju. Autorka, która mieszka w Nepalu we własnym domu, który buduje od lat 90-tych - mogła obserwować zmiany jakie zachodziły przez wszystkie lata jej aktywności w Himalajach. Pisarka uczy dzieci angielskiego i matematyki starając się o uzyskanie stypendiów dla zdolniejszych dzieci. O tych wszystkich ciekawych aspektach życia opowiadała nam autorka. Z sali, gdzie zasiedli mieszkańcy i klubowicze z klubu samopomocy przy DPS padały również ciekawe pytania, np. Jakiego języka używa się w Nepalu? i Jak pani zdobywa zaopatrzenie? i Co uprawiają tamtejsi rolnicy?. Na ekranie ukazywały się obrazy z Nepalu i Bhutanu. Spotkanie zakończyło się w bardzo serdecznej atmosferze


separator

RECITAL WOJCIECHA WENTURY


19 lutego wysłuchaliśmy recitalu Wojciecha Wentury. Pan Wojciech jest wokalistą, pianistą, kompozytorem, animatorem kultury oraz aktorem. Ta wszechstronność zaowocowała świetnym recitalem, w którym usłyszeliśmy piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Eltona Johna czy Johna Lennona. Utwory były wykonywane przy współudziale naszego terapeuty pana Jarka i spotkały się z żywą reakcją publiczności. Podczas wykonywania bisu O sole mio mieliśmy okazję usłyszeć wspaniałe możliwości operowe pana Wojciecha. Dziękujemy za wspaniały recital! Zapraszamy do fotorelacji.


Recital Wojciecha Wentury


separator

Zajęcia z motoryki małej


Cykliczne zajęcia z motoryki małej odbywają się w czwartek o 14:00 z Panią Justyną, fizjoterapeutką. Są to ćwiczenia, które usprawniają dłonie, zwiększają ruchomość w stawach i przywracają zdolności wzrokowo - ruchowe. Ręce towarzyszą nam w większości czynności dnia codziennego, dlatego też są niezwykle cenne. Jedno z polskich porzekadeł, gdy nam czegoś boleśnie zabraknie mówi: Jak bez ręki..., co wskazuje na szczególne docenienie tego organu przez naszych przodków. Nasi mieszkańcy chętnie korzystają z tych zajęć.


Zajęcia z motoryki małej, 19.02.2024 r. Zajęcia z motoryki małej, 19.02.2024 r.
separator

KONCERT ZESPOŁU KASSAK VOCAL BAND


17 stycznia w sobotę już po raz trzeci gościliśmy na naszej scenie zespół wokalny dzielnicy Osowa, znany jako Kassak Vocal Band. Tym razem zespół prowadzony przez pana Tadeusza Kassaka zaprezentował nam utwory skomponowane m.in. przez gdańskich kompozytorów - Jana Tomaszewskiego oraz Henryka Jabłońskiego. Usłyszeliśmy również piosenki bardziej znane, do których wykonania mogła się dołączyć publiczność - na przykład Czerwone korale czy Ore,ore. Duży aplauz oraz dwukrotne bisy były najlepszym świadectwem, iż występ bardzo się podobał.

< >

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

OSTATKI NA HOŻEJ


Ostatki na Hożej

W ostatki 13 lutego 2024 nasi mieszkańcy zostali zaproszeni na bal karnawałowy do DPS Ostoja. Bal odbył się z okazji walentynek. Mieszkańcy i goście byli przebrani w czerwień, obrusy udekorowane były w serduszka, w powietrzu czerwone balony zdobiły imprezę. Całość zabawy otworzył pan dyrektor DPS Ostoja, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce znanego nam pana Bogusia i jego żony wokalistki. Muzycy pięknie rozpoczęli zabawę piosenką Gdzie się podziały tamte prywatki, którą od razu zaczęła śpiewać cała sala. Radość wzbudziły piosenki My Cyganie, Mój przyjacielu, a dla naszych mieszkańców sentymentem była piosenka country Take me home, country roads wzbudzająca wspomnienia z balu na Dzikim Zachodzie. Odbył się konkurs łowienia na wędkę prezentów oraz występ górali, przebranych w kapelusze i z ciupagami. Parkiet był opanowany przez tańczących, a energii dodawała nie tylko energetyczna muzyka, ale również wspaniałe jedzenie: sałatki, kanapeczki z awokado i papryką, jak również z szynką. Były smaczne ciasta i kawa, a na uwieńczenie imprezy podano barszczyk z pasztecikiem. Taka impreza na długo zapisze się w naszej pamięci. Mieszkańcy wracając dodali: było kapitalnie. Dziękujemy dyrekcji DPS Ostoja za zaproszenie oraz wszystkim organizatorom. Zapraszamy do galerii zdjęć.


separator

WALENTYNKI NA POLANKACHW tym roku obchodziliśmy Walentynki z dwudniowym wyprzedzeniem. 12 lutego jak zwykle niezastąpiony pan Jacek vel DJ Jama przybliżył nam historię tego święta, opowiadał o sposobach świętowania Dnia Zakochanych w poszczególnych krajach. Jego opowieści zainspirowały innych uczestników spotkania do wspomnień i refleksji - wszystko zostało okraszone romantycznymi piosenkami prezentowanymi przez pan Jacka - bardzo dziękujemy za spotkanie!


Walentynki na Polankach


separator

DZIKI ZACHÓD-BAL KOSTIUMOWY


Dziki Zachód, 09.02.2023 r. Dziki Zachód, 09.02.2023 r.

W piątek 9-tego lutego w jadalni i w holu, ale też w umysłach naszych mieszkańców i uczestników Klubu Samopomocy, wśród naszych gości z sopockiego DPS-u, z DPS Ostoja, z domu sąsiedzkiego z ul. Kisielewskiego ze Strzyży, z ul. Wajdeloty i klubu Prometeusz zagościł Dziki Zachód.
Plakaty z których spoglądali Robert Redford, Paul Newman, John Wayne i inne gwiazdy kina hollywoodzkiego krzyżowały się ze spojrzeniami naszych uczestniczek balu - wywoływały nierzadko głębokie westchnienia.

Dziki Zachód

Nim zabawa wybuchła całą mocą gości przywitała Pani Dyrektor i nasz nieoceniony wolontariusz Jacek DJ Jama, który to dał sygnał do rozpoczęcia zabawy. Tradycyjnie już po raz drugi wmaszerował nasz błyszczący kartonowy śledź prowadzony przez grupę złożoną z pracowników i mieszkańca (Pan Kierownik, Pan Wojtek oraz Pan Krzysztof) i przy dźwiękach chińskiej muzyki oraz ogólnego aplauzu i radosnego śmiechu zainaugurował zabawę. Goście zasiedli do posiłku przygotowanego przez naszą kuchnię - sałatki, kotlecik drobiowy i do tego ciasta z kawą rozochociły naszych mieszkańców i gości, którzy pod przewodnictwem instruktorów (Pani Iza - Kowboj i Pani Ewa Indianka) rozpoczęli tańce. Pierwszy taniec Bonanza uruchomił masę wspomnień i pierwsze postacie zaczęły wykonywać nieśmiałe tzw. pierwsze przyruchy. Przez twe oczy zielone znany utwór disco polo wywołał pospolite ruszenie na parkiet. Węże - korowody Indian i Kowboi przeciągnęły przez cała przestrzeń taneczną. Tymczasem pojmano rzezimieszków i umieszczono ich w więzieniu. Wszyscy robili im zdjęcia popijając herbacianą whisky. Konkurs w rzucaniu lasso a także wybory Miss i Mistera za najlepsze przebrania wywołały emocje. Najlepszym kowbojem został Pan Marek klubowicz, kreacja Pani Janinki klubowiczki - indiańskie lato również została nagrodzona. Oryginalny strój z Teksasu, w który ubrana była Pani Brygidka też otrzymał wyróżnienie. Najlepiej przebranym gościem był mieszkaniec DPS Ostoja - indiański szeryf. Indianki Pani Ewy w zasadzie nie trzeba było wyróżniać i tak się odznaczała się swoim strojem ze świeżo wygarbowanej skóry jelenia. Wszyscy oglądali złote dolarówki, natomiast Jonny Cash pożegnał nas swoim barytonem Love is a dangerous thing. Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


Akademia Muzyczna na Polankach, 07.02.2024 r. Akademia Muzyczna na Polankach, 07.02.2024 r.

7 lutego po raz kolejny gościli u nas studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dwie pianistki oraz skrzypek zaprezentowali utwory, które już niedługo zagrają podczas zimowej sesji na rodzimej uczelni. Usłyszeliśmy m.in. utwory Chopina, Wieniawskiego oraz Skriabina. Długie oklaski były najlepszym dowodem na to, że koncert bardzo się podobał. Trzymamy kciuki na egzaminach!


separator

Przygotowania do balu kostiumowego


Przygotowania do balu kostiumowego

Już w styczniu w DPS Polanki przygotowania do zabawy karnawałowej. Hasłem tegorocznej imprezy jest Dziki Zachód. Część osób upomniało się o Wielkich Przegranych, czyli o Indian - powstał zatem - totem indiański. Przy jego przygotowaniach pracowała spora gromadka ludzi. Nasz klubowicz Pan Artur z inspiracji Pani Ewy terapeutki wyrysował indiańskie wzory na kartonie - wyglądało to wprawdzie ciekawie, ale jeszcze niepozornie. Następnym etapem było malowanie, wybór kolorów nie był przypadkowy - wybraliśmy kolory totemów Łososiowego Ludu - Indian z Zachodniego Wybrzeża USA, które pomalował Pan Wojtek te słowa piszący, wraz z Panią Izą. Ostatni etap to stawianie totemu - montowanie - uczyniła to ekipa pod kierownictwem Pani Ewy terapeutki i Pani Justyny fizjoterapeutki i Pana Marka klubowicza. Kolejnym elementem wystroju była wkraczająca cywilizacja białych ludzi. Prawo i walka z bezprawiem - Przygotowane uprzednio więzienie - pozwoli nam łapać przestępców. Baryłki whiskey, buty Cowboyów i fantom czarnego charakteru zawisł w jadalni oraz bank - wykonane w technikach komputerowych przez Panią Anię instruktorkę. Żywe kaktusy wyrosły na stołach - pomysłu Pani Basi Psycholog - sztuczne zaś wykonane przez Pana Artura. Zdezelowany Dyliżans po napadzie bandy przytwierdzony został do ściany. Rozesłano listy gończe za złoczyńcami i wywieszono w całym DPS-ie. Kaktusy dekoracje przyozdobiły szyby. Niedługo zabawę czas zacząć.


separator

Występ Poetki i odtwarzacze - Dar Wspólnoty


Dnia 2-ego lutego mieliśmy niecodzienną okazję gościć poetkę -seniorkę panią Stefanię Stankiewicz, która wydała tomik pod tytułem: Witraże Miłości.
Nasza poetka czytała z kilku ostatnich zbiorków – wiersze refleksyjne, filozoficzne i humoreski.
W tekstach pochylenie się nad upływającym czasem zdało się być zrozumiałe przez większość z nas zebranych w DPS Polanki.
Poprzednie zbiorki to Gdańsk Ty i przyroda, O czym szumią stare drzewa i Rozsypane Korale. Tomik, który dostaliśmy do ręki wydany został przez fundację Wspólnota Gdańska. Pięknie edytorsko przygotowany ilustrowany przez studentów Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.


Występ Poetki i odtwarzacze - Dar Wspólnoty, 02.02.2024 r. Występ Poetki i odtwarzacze - Dar Wspólnoty, 02.02.2024 r.

Koryfeuszem Wspólnoty Gdańskiej jest Pan Andrzej Stelmasiewicz znany nam z wielu funkcji min. radnego dzielnicowego i jednocześnie opiekuna wielu inicjatyw społecznych. Równocześnie firma ASTE Sp. z o.o. podarowała nam 50 sztuk odtwarzaczy dźwięku MP3/MP4, które posłużą do muzykoterapii. Pełni doznań poetyckich i niezmiernie wdzięczni za wspaniały dar żegnaliśmy gości oklaskami i gromkim skandowaniem: Dziękujemy! Dziękujemy!


separator

DOGOTERAPIA Z GRUPĄ ENZOW czwartek 1 lutego po raz kolejny odwiedzili nas dogoterapeuci z grupy Enzo. Było to niezwykle ciekawe spotkanie, tym razem nasi seniorzy w asyście owczarka niemieckiego Connora brali udział w nowych zabawach sytuacyjnych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dziękujemy za wprowadzenie naszych podopiecznych we wspaniały nastrój, z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Dogoterapia z Grupš Enzo


separator

JASEŁKA NA POLANKACH


31 stycznia odbyła się w naszym domu premiera przedstawienia Jasełka na Polankach. Oprócz naszych mieszkańców i klubowiczów na widowni zasiedli również goście z Dziennego Domu Pomocy Kisiel. Widzowie zaskoczeni byli tak dużą ilością występujących - na scenie znaleźli się nie tylko mieszkańcy i klubowicze, ale również pracownicy. Po bardzo interesującym i brawurowym przedstawieniu wszyscy widzowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego publiczność i aktorzy na gorąco wymieniali się opiniami i spostrzeżeniami na temat inscenizacji.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

Koncert Mikołaja Trzaski


Koncert M. Trzaski

W środku tygodnia we wtorek 30-stego stycznia w DPS Polanki pojawił się nasz stały znamienity gość Mikołaj Trzaska. Tym razem zaprezentował bardzo ciekawe zajęcia, które polegały, na wykorzystywaniu kolęd do improwizowania. Melodie były grane na saksofonie altowym. Nasi mieszkańcy i klubowicze spontanicznie śpiewali kolędy, kiedy rozpoznawali linię melodyczną. Wówczas maestro Trzaska uciekał i grał dźwięki improwizowane. W ten sposób nasza publiczność i Mikołaj bawili się kilkakrotnie. Na koniec swojego wystąpienia saksofonista zagrał pieśń afro-amerykańskiego pochodzenia z południa USA. Publiczność DPS Polanki obdarzyła go gromkimi brawami. Za cały występ Pan Mikołaj Trzaska nie wziął honorarium - został obdarzony granatowym glinianym misiem, nagrodą wykonaną podczas terapii zajęciowej. Koncert-zabawa jeszcze długo będzie rozbrzmiewał w naszej podświadomości, czy jak kto woli w duszy.


separator

PRÓBY DO JASEŁEK


Próby do jasełek, 26.01.2024 r. Próby do jasełek, 26.01.2024 r.

Próby do jasełek trwają w styczniu pełną parą - występują w nich klubowicze, mieszkańcy i pracownicy. Pan Wojtek i pani Iza dwoją się i troją, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik - jeszcze tylko ostatnie poprawki strojów i już za kilka dni premiera...


separator

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY GRA NA POLANKACH


Wielka Orkiestra na Polankach

Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła u nas grać już 26 stycznia o godz. 11:00. Przybliżyliśmy historię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała na Płuca po Pandemii dla dzieci i dorosłych. Wystąpił duet KEY & STRING, czyli Iza i Jarek, który przedstawił nam przeboje muzyki rozrywkowej - standardy jazzowe, dwie wersje Ave Maria - Franza Schuberta i Astora Piazzoli. Poruszeni do głębi muzyką podopieczni ofiarnie zareagowali i zbiórka pieniędzy prawdopodobnie przerośnie nasze oczekiwania. (Jeszcze nie policzono pieniędzy).
Cieszymy się, że dzięki szczodrej zbiórce również wnieśliśmy nasz mały wkład w Wielki Koncert Świątecznej Orkiestry.


separator

WOKALNE POPISY


24 stycznia dzięki staraniom Międzywydziałowej Katedry Akompaniamentu wysłuchaliśmy pięknego koncertu wokalnego. Usłyszeliśmy znane arie oraz pieśni w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie były m.in. utwory F. Chopina, G. Verdiego, M. de Falla oraz W.A. Mozarta. Bardzo dziękujemy za wspaniały koncert - długotrwałe oklaski i bisy były najlepszym wyrazem tego, że koncert bardzo się podobał.

< >

Dziękujemy bardzo! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

WYSTĘP UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH I i II STOPNIA23 stycznia 2024 roku gościliśmy uczniów z zespolu szkół muzycznych mieszczących się przy ulicy Dmowskiego. Oprócz oryginalnie brzmiących utworów w repertuarze artystów znalazły się znane kolędy i pastorałki. Wysłuchaliśmy ich wykonania na różnych instrumentach, pośpiewaliśmy wspólnie jednocześnie podziwiając talenty naszych gości.
To był pięknie przeżyty czas. Dziękujemy i zapraszamy do nas ponownie.


Występ Zespołu Szkół Muzycznych


separator

DZIEŃ BABCI I DZIADKA NA POLANKACH


Dzień Babci i Dziadka na Polankach

22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Jako pierwsza odwiedziła nas delegacja z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 35, przynosząc wspaniały tort oraz życzenia dla wszystkich babć i dziadków. Na zakończenie tej krótkiej wizyty odśpiewaliśmy 100-lat dla zgromadzonych seniorów, a do chóru dołączyli się wszyscy uczestnicy tego spotkania. W chwilę później przyszedł czas na gości z Promyka. Wolontariuszki ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk odwiedziły nas z dwoma przemiłymi pieskami - Wermutem oraz Boskim. Niespodzianką były również laurki przygotowane przez Gdańskie Publiczne Przedszkole Słoneczna Kraina oraz ciasta wypieczone przez wolontariuszki z Promyka. Kiedy emocje już lekko opadły, czekała nas jeszcze jedna niespodzianka - niezapowiedzianie odwiedził nas wielki mag Wojciech, który na oczach zdumionej publiczności wyginał sztućce oraz przesuwał przedmioty. Degustacja wspaniałego tortu zakończyła tę niezwykłą imprezę - dziękujemy za pamięć i za wizytę u naszych podopiecznych.
Zapraszamy do fotorelacji.


separator

JASEŁKA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 23


W piątek 19 stycznia zawitali do nas goście ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku. W wykonaniu bardzo dużej grupy uczniów obejrzeliśmy jasełka, widowisko o Bożym Narodzeniu. Rozmach oraz skala tego widowiska wywarło wielkie wrażenie na mieszkańcach i klubowiczach. Bardzo dziękujemy za piękne jasełka oraz za laurki z życzeniami rozdane przez artystów wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.


Jasełka ze SP. nr 23, 19.01.2024 r. Jasełka ze SP. nr 23, 19.01.2024 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeciowej.


separator

CZERWONE GITARY NA POLANKACH


W czwartek 18 stycznia odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Dzieci z klas IV-VI przygotowały dla nas program słowno-muzyczny o zespole Czerwonych Gitar. Audycja okraszona została 11 piosenkami zespołu wykonywanymi przez uczniów przy żywym współudziale mieszkańców i klubowiczów. Na zakończenie spotkania wszyscy słuchacze otrzymali od uczniów okolicznościowe kartki z życzeniami.

< >

Dziękujemy bardzo! Zapraszamy do fotorelacji.


separator

ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY NA HOŻEJ


17 stycznia zostaliśmy zaproszeni przez DPS Ostoja na wspólne biesiadowanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy. Nasi mieszkańcy i klubowicze byli zaskoczeni bardzo wykwintnym przyjęciem. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstunek, natomiast po ciekawym wykładzie na temat historii tej słynnej włoskiej potrawy czekała nas degustacja 12 rodzajów pizzy! Na zakończenie naszego spotkania każdy chętny mógł zgubić zbędne kilogramy korzystając z tanecznego parkietu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i za te włoskie spotkanie!


Światowy Dzień Pizzy na Hożej


separator

WYJAZD DO FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


15 stycznia 2024 roku mieszkańcy i klubowicze uczestniczyli w kolejnym wyjątkowym koncercie edukacyjnym, tym razem poświęconym instrumentom perkusyjnym całego świata. Poza instrumentami perkusyjnymi zabrzmiały także komputery i najnowsze instrumenty elektroniczne. W trakcie koncertu doświadczyliśmy również połączenia dźwięku z obrazami wyświetlanymi na wielkim ekranie.


Wyjazd do Filharmonii Bałtyckiej, 15.01.2024 r. Wyjazd do Filharmonii Bałtyckiej, 15.01.2024 r.

Spotkanie po mistrzowsku poprowadził Piotr Sutt a wykonawcami byli: Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales oraz Bartłomiej Sutt.
Kolejny koncert edukacyjny odbędzie się za miesiąc. Z pewnością i nas tam nie zabraknie.


separator
Życzenia noworoczne
separator

KONCERT KOLĘD


27 grudnia już nie po raz pierwszy gościła u nas reprezentacja Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Sopocie. W wykonaniu pana Darka oraz jego podopiecznych wysłuchaliśmy koncertu kolęd w pięknych opracowaniach na instrumenty dęte. Wspaniała atmosfera recitalu, mistrzowskie wykonanie, oraz żywiołowa reakcja publiczności zmusiły wykonawców do bisów. Bardzo dziękujemy za koncert, mamy obietnicę ponownego spotkania podczas karnawału.
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Koncert kolęd


separator

ŚWIĄTECZNE WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI


Zbliżający się koniec roku jest okazją, aby jeszcze raz podziękować wszystkim osobom współpracującym z naszym Domem, przyjaciołom, wolontariuszom, sponsorom i darczyńcom za wsparcie, życzliwość i dobre słowo. Wszelkie paczki, prezenty, kartki z życzeniami są dla naszych podopiecznych nie do przecenienia. Wyjątkowe podziękowania ślemy do fundacji Św.Mikołaj dla Seniora, do Toyoty Carter sp. z o.o., hurtowni warzyw i owoców Jurasz, Grupy Enzo, Akademii Muzycznej w Gdańsku, pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego. Nie możemy oczywiście zapomnieć o cukierni Pellowski, Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych, firmie Aste sp. z o.o., firmie kosmetycznej Ziaja oraz pracownikom Energa SA. Specjalne podziękowania ślemy również do placówek dydaktycznych - do X Liceum dwujęzycznego w Gdańsku, Zespołu Szkół Specjalnych nr 2, Szkoły Podstawowej nr 35, nr 19, Szkoły Podstawowej im. Jana de la Salle, Przedszkola nr 71 i wielu innych. Nie wszystkich oczywiście wymieniliśmy, jest wielu prywatnych oraz anonimowych Mikołajów, którzy przysyłali naszym mieszkańcom prezenty, paczki oraz wyrazy sympatii i wsparcia.


Świąteczne wyrazy wdzięczności, 22.12.2023 r. Świąteczne wyrazy wdzięczności, 22.12.2023 r.

WSZYSTKIM PAŃSTWU ŻYCZYMY SPOKOJNYCH I PEŁNYCH CIEPŁA ŚWIĄT, ORAZ SPEŁNIENIA MARZEŃ W NADCHODZĄCYM NOWYM ROKU!

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator
Życzenia świąteczne
separator

SPOTKANIE WIGILIJNE


Spotkanie Wigilijne

Dnia 21.12 2023 w DPS Polanki odbyło się Spotkanie Wigilijne. Do wspaniale udekorowanej jadalni o godzinie 10:30 zaczęli przybywać goście i zasiadać przy stołach ozdobionych wspaniałymi stroikami, do których pracownicy kuchni roznosili postne wigilijne potrawy. Przybywających przedstawicieli urzędu miasta Gdańska: Panią wice-prezydentkę Monikę Chabior, wice-dyrektora Wydział Rozwoju Społecznego Damiana Awieruszko, zastępcę dyrektora MOPR Macieja Bylickiego, Dyrektorkę Gdańskiego Centrum Świadczeń Edytę Zaleszczak-Dyks, Komandora Porucznika Mądreckiego zastępcę Komendanta Szpitala Marynarki Wojennej, Ewę Stam-Szulc rehabilitantkę, Mariannę Reszkę przewodniczącą klubu Prometeusz, Jacka Mazura - wolontariusza i innych nie wymienionych - przywitała Pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko. Odczytano list od Pani prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i przewodniczącej rady miasta Agnieszki Owczarczak - pointą listu było zdanie o celebrowaniu byciu razem w Boże Narodzenie. Wspólną wieczerzę rozpoczął Ksiądz Henryk czytając fragment Ewangelii wg Łukasza. Po chwili rozbrzmiały pierwsze dźwięki kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze - zapanowała iście świąteczna atmosfera. Następnie przemówiła Pani wice-prezydent Miasta Gdańska Monika Chabior dziękując naszym mieszkańcom i klubowiczom za udział w różnych aktywnościach proponowanych seniorom w DPS i doceniając trud pracowników.


Spotkanie Wigilijne, 21.12.2023 r. Spotkanie Wigilijne, 21.12.2023 r.

Składając życzenia Pani dyrektor symbolicznie przełamała się opłatkiem, zachęcając wszystkich do składania życzeń. Było mnóstwo wzajemnych wzruszeń i łez ocieranych ukradkiem. Rozpoczął się uroczysty posiłek. Wtedy też usłyszeliśmy dzwonki i do sali wszedł Święty Mikołaj przypominający nieco naszego wolontariusza Jacka Mazura - zaczynając rozdawanie prezentów. Jego szczodrość przerosła wszelkie oczekiwania. Mikołaj w tej odsłonie to prawdziwa radość dla mieszkańców i personelu. Po poczęstunku nasza mieszkanka Pani Alicja wykonała wokalnie kolędę Gdy śliczna Panna, następnie duo Key&String, czyli Jarek i Iza - na skrzypcach i na pianinie cyfrowym zagrali: Lulajże Jezuniu i Jingle Bells. Na koniec długo wyczekiwany występ Pani dyrektor na gitarze przy akompaniamencie skrzypiec w Pastorałce Wigilijnej - głos Pani dyrektor, brzmiał w naszych uszach w refrenie pastorałki A na ziemi pokój dobrej woli. Wspaniała rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania. Zapraszamy do fotorelacji.


separator

BOŻONARODZENIOWE PRZYGOTOWANIA


Świąteczna gorączka powoli ogarnia wszystkich. Dzięki pomocy klubowiczów w każdym z pokojów mieszkańców stanęła świąteczna choinka. Wszyscy uczestnicy zajęć robią stroiki, kartki świąteczne, malują bombki czy dekorują wypieki. W wolnych chwilach śpiewamy kolędy, atmosfera świąteczna udziela się wszystkim.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

WIZYTA MIKOŁAJÓW Z TOYOTY


15 grudnia jak co roku odwiedzili nas przedstawiciele Toyota Carter Gdańsk. Od darczyńców otrzymaliśmy ponad 120 paczek dla wszystkich mieszkańców i klubowiczów naszego domu. Przyjacielską i serdeczną atmosferę dopełniły wspólnie zaśpiewane kolędy oraz podziękowania wyrażone przez panią dyrektor Danutę Podogrodzką-Oleńko.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy!


Wizyta Mikołajów z Toyoty


separator

FINAŁ AKCJI ŚW. MIKOŁAJ DLA SENIORA


7 grudnia odbył się w naszym domu już po raz trzeci finał akcji Św. Mikołaj dla Seniora. Wczorajsza uroczystość była poprzedzony prawie trzymiesięcznym okresem przygotowań. W tym roku przesłaliśmy prawie 100 listów napisanych przez naszych mieszkańców i klubowiczów. Sam Mikołaj był bardzo skrupulatny i dopytywał się o detale związane z fasonami butów zimowych czy dokładnymi wymiarami i kolorami ubrań. Jeszcze raz ogromne i gorące podziękowania dla fundacji i wszystkich anonimowych Mikołajów, dzięki którym nasze finałowe spotkanie było tak bogate i pełne przepychu.


Finał akcji Św. Mikołaj dla Seniora, 07.12.2023 r. Finał akcji Św. Mikołaj dla Seniora, 07.12.2023 r.

Zapraszamy do fotorelacji!


separator

ZŁOTE MALWY 2023 ROZDANE

4 grudnia w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku wręczono nagrody Złote Malwy 2023. Są to nagrody dla najlepszych opiekunek i opiekunów osób starszych przyznawane przez prezydenta miasta Gdanska. W ten sposób zostają uhonorowane osoby, które doskonale wspierają swoich podopiecznych, okazując im serce i szacunek oraz starając się pomagać w każdym aspekcie życia. W tym roku wśród wyróżnionych, wśród najlepszych z najlepszych znalazły się dwie pracownice naszego domu - serdecznie gratulujemy!


Złote Malwy rozdane


separator

ZABAWA ANDRZEJKOWA NA POLANKACH


W czwartek 30 listopada spotkaliśmy się na corocznej Zabawie Andrzejkowej. Odwiedzili nas goście z Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty, Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz Dziennego Domu pomocy Klub Przyjaciół Strzyży. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów Klubu Prometeusz oraz Klubu Samopomocy. W części oficjalnej spotkania pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko wyróżniła niektórych mieszkańców oraz klubowiczów dyplomami i upominkami. Specjalne podziękowania należą się DJ Jamie. Pan Jacek Mazur, nasz znakomity wodzirej poprowadził konkursy i wróżby a także zapewnił doskonałą muzykę do tańca. Nie zabrakło również poczęstunku - były sałatki, ciepły posiłek oraz ciasta.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ


28 listopada wysłuchaliśmy wyjątkowego koncertu. Na scenie wystąpiło 15 studentów z Akademii Muzycznej w Gdańsku, wszyscy studiujący muzykę kameralną pod kierunkiem dr Dominiki Glapiak. Pani Dominika również przyjechała na koncert i zapowiadała poszczególne utwory swoich wychowanków. Wysłuchaliśmy różnorodnych zespołów - były to duety, tria, kwartet oraz kwintet fortepianowy. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory Johannesa Brahmsa, Ludwika van Beethovena, Antoniego Dvoraka oraz Gabriela Faure. Znakomite przygotowanie utworów, doskonała intonacja a zwłaszcza młodzieńcza żywiołowość wzbudziły entuzjazm widowni. Dziękujemy za wspaniały koncert.


Koncert muzyki kameralnej, 28.11.2023 r. Koncert muzyki kameralnej, 28.11.2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

SZAFIROWY JUBILEUSZ NA POLANKACH


Szafirowy jubileusz na Polankach

24 listopada 2023 roku o godz. 11:00 na Polankach odbyła się wyjątkowa uroczystość - 45-lecie naszego domu. To szczególne spotkanie miało wyjątkowo galową oprawę, sala była wypełniona po brzegi gośćmi - przyjaciółmi naszej placówki. Pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko serdecznie przywitała uczestników niezwykłego spotkania. Były gratulacje, wspomnienia i podarunki. Wręczali je m.in. vice-prezydent m. Gdańska Piotr Borawski, europoseł Magdalena Adamowicz, radna Teresa Wasilewska, skarbnik m. Gdańska Izabela Kuś, dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych Grzegorz Szczuka, była zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza Ewa Kamińska, pełnomocnik prezydenta Gdańska do spraw seniorów Gabriela Dudziak, była dyrektor naszej placówki Małgorzata Ożga oraz przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, zaprzyjaźnionych DPS-ów, klubów seniora oraz wolontariuszy. Na sali nie zabrakło reprezentantów naszych sponsorów oraz placówek z którymi współpracujemy. Wysłuchaliśmy m.in. piosenki z tekstem Bogusława Olszonowicza stworzoną z okazji 45-lecia, był również poemat wygłoszony przez wolontariusza Jacka Mazura. W części artystycznej po brawurowym występie zespołu Las Migas de Polanki, z krótkim recitalem wystąpili artyści zaproszeni przez panią Barbarę Sutt. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz degustacją wspaniałego tortu. Wszystkim przyjaciołom naszego domu dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością szafirowego jubileuszu!


Szafirowy jubileusz na Polankach, 24.11.2023 r. Szafirowy jubileusz na Polankach, 24.11.2023 r.

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

PRZYJACIEL DOMU CONNER NA POLANKACH


Za nami kolejne bardzo ciekawe zajęcia z przedstawicielami Fundacji Dogoterapeutycznej Grupa ENZO. 27 października 2023 r. odwiedził nas Conner - biały owczarek szwajcarski, który jako pieszczoch i gaduła wzbudził ogromne zainteresowanie oraz radość u naszych podopiecznych. Trenerzy po mistrzowsku zaangażowali seniorów i psa w różne ciekawe zadania. Wśród nich było poszukiwanie. Connor dzięki dużej umiejętności wykorzystywania swego najpotężniejszego zmysłu węchu, bez problemu odszukiwał schowaną w różnych miejscach piłeczkę. Grupie ENZO serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Czekamy na następne spotkanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


Przyjaciel domu owczarek Conner na Polankach


separator

XV Miejski Bal Seniora


19 października 2023 roku przed godziną 18 zaproszeni reprezentanci naszego domu wraz z panią dyrektor Danutą Podogrodzką-Oleńko wyruszyli na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, by wziąć udział w największym wydarzeniu organizowanym dla seniorów - XV Miejskim Balu Seniora. Dla naszych mieszkańców i klubowiczów udział w tej uroczystości to zawsze niezapomniany wieczór pełen świetnej zabawy, tańców przy muzyce na żywo i długich rozmów ze znajomymi. W trakcie uroczystości Pani Prezydent uhonorowała aktywnych seniorow nagrodami i wyróżnieniami - serdecznie gratulujemy!


XV Miejski Bal Seniora, 19.10.2023 r. XV Miejski Bal Seniora, 19.10.2023 r.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęciowej.


separator

Las Migas de Polanki na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów


Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Dzień 19-nastego października był dniem występu Las Migas de Polanki - zespołu tanecznego, tańczącego w rytmach flamenco, ale nim do tego doszło wiele miesięcy nasze seniorki ćwiczyły układy choreograficzne i grę na kastanietach pod okiem naszej terapeutki i instruktorki tańca. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów organizowany przez Gdański Urząd Pracy stwarzał dla nas możliwość prezentacji naszej działalności w środowisku działaczy i różnych instytucji pracujących na rzecz seniorów. Hala AMBEREXPO o powierzchni 12000 metrów kwadratowych umiejscowiona w gdańskiej dzielnicy Letnica stała się miejscem spotkań przeróżnych pracodawców, instytucji i organizacji pozarządowych. Oprócz przedsiębiorców obecna była też służba zdrowia - można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi, zrobić EKG, a także oddać krew do analizy. Dodatkowo w olbrzymiej ilości boksów były stoiska eksperckie, na przykład Policja udzielała porad seniorom - jak nie dać się oszukać. Nasz boks DPS Polanki o poranku przyozdobiły makatki wykonane przez podopiecznych, drewniane krążki z wizerunkiem konia w technice decoupage, ptaki z filcu i trochę figurek z gliny - wszystko wykonane podczas zajęć plastycznych z mieszkańcami DPS i uczestnikami Klubu Samopomocy. Mieliśmy też materiały promocyjne. Boks prezentował się już dobrze, ale ciągle brakowało czegoś... Kiedy wreszcie przybyły nasze tancerki i cajonista z Las Migas de Polanki w czerwonych strojach z uśmiechami na twarzach wydawać by się mogło, że zapaliliśmy jakiś neon. Część naszych podopiecznych zwiedzała targi, gdy nadeszła chwila występu w rekordowym tempie musieliśmy się zaprzyjaźnić z akustykiem, ustawić mikrofony... Występ Las Migas de Polanki miał się odbyć w doborowym towarzystwie Zbigniewa Zaranka, który występował po naszym zespole - nie wspominając o hafcie wstążeczkowym i gotowaniu na żywo… Wsparcia udzieliły nam władze miasta, nasz występ zapowiedziała Pani Wiceprezydent Gdańska i Pani Dyrektor DPS. To, co się wydarzyło chwile po tym, wymyka się słowom, wiek naszego zespołu również robił wrażenie - nasz występ tryskał radością życia, uśmiechem i wdziękiem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

SOBOTNI WYSTĘP


Wyjątkowo w sobotę 7 października o godz. 11:00 wysłuchaliśmy recitalu wokalnego pana Mirosława Skwary, który zawitał do nas w towarzystwie reżysera dźwięku p. Maćka. Pan Mirosław dysponujący pięknym barytonem wprowadził nas w świat znanych ballad - wysłuchaliśmy m.in. utworów R. Rynkowskiego, F. Sinatry czy Ch. Asnavoura. Wszystkie piosenki śpiewane po polsku trafiały prosto do serca licznie zgromadzonych słuchaczy. Bardzo dziękujemy za koncert - artysta obiecał, że przyjedzie do nas z programem kolęd, trzymamy więc za słowo!


Sobotni Występ, 07.10.2023 r. Sobotni Występ, 07.10.2023 r.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

KONCERT NA POLANKACH


26 września na Polankach rozbrzmiewała muzyka trochę odmienna od tej najczęściej słyszanej w naszych murach. Stało się to za sprawą dwóch muzyków pana Jarka Nadstawnego i pana Adama, dzięki którym usłyszeliśmy muzykę z pogranicza ballady folkowej i muzyki poetyckiej. Pani Joanna opowiedziała nam słowo o występujących muzykach i świetnie wprowadziła w nastrój poszczególnych utworów. Wszystkie wysłuchane kompozycje były autorstwa p. Jarka, natomiast sama muzyka była bardzo nastrojowa, pełna zadumy i poezji. Dziękujemy za tę wspaniałą ucztę muzyczną i mamy gorącą nadzieję że to nie nasze ostatnie spotkanie. Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji.


Koncert na Polankach


separator

15-LECIE KLUBU PROMETEUSZ


W środę 20 września uczestniczyliśmy w wyjątkowej uroczystości. Klub Prometeusz działający na terenie naszego domu obchodził 15-lecie. Na spotkaniu oprócz klubowiczów-jubilatów obecni byli również przedstawiciele naszej placówki - pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko, kierownik Działu Wspierającego Jarosław Wierzbicki, pracownik socjalny Aleksandra Grabowska oraz wolontariusz Jacek Mazur. Klubowicze zadbali o słodki poczęstunek z pysznym tortem oraz innymi specjalnościami. Były życzenia, gratulacje oraz ciekawe wspomnienia. Przewodniczącą Klubu Prometeusz pani Marianna wspominała o trudnych początkach działalności klubu, były też podziękowania na ręce pani dyrektor za opiekę, współpracę oraz pomoc w trudnych momentach. My wszyscy gratulujemy uczestnikom klubu Prometeusz okrągłej rocznicy i życzymy jeszcze wielu lat takiej działalności.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej!


separator

Spacer ścieżką edukacyjną


Spacer ścieżką edukacyjną

W zeszły czwartek 14-nastego września mieszkańcy i klubowicze z Klubu Samopomocy przy DPS Polanki zostali zaproszeni przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej na wspólny spacer do Doliny Zajęczej - tuż za naszym domem biegnie aleja do Dworu IV-tego - podążając tym zabytkowym traktem doświadczymy niesamowitej atmosfery, bowiem po lewej stronie pojawi się Dwór IV-ty w historycznej Oliwie, który jest organicznie związany z Doliną Zajęczą - w tym opuszczonym po pożarze pałacu z XVIII wieku mieszkało wiele historycznych postaci - o czym nas informuje jedna z tablic umieszczonych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Kilkanaście tablic edukacyjnych opowiadających o okolicznej przyrodzie i historii przystosowanych dla osób niedowidzących i niewidomych opisanych w piśmie Braille’a. Są też sensoryczne odciski liści (okolicznych drzew), dodatkowo na tablicy zawarty jest kod QR, który pozwala na przykład odsłuchać głosy ptaków mieszkających w Lasach Oliwskich. Dolina Zajęcza do czasu otwarcia ścieżki edukacyjnej prawie nie istniała w świadomości zbiorowej. Zapewne zmieni się to, gdyż planujemy tam regularne wycieczki...


separator

Rytm w parku okalającym DPS


Muzykoterapia w DPS Polanki ma przeróżne odsłony. We wrześniu korzystając ze słońca i śródziemnomorskich temperatur, zajęcia odbywały się na dworze. Słuchaliśmy dynamicznej muzyki klasycznej. Jednak, również aktywne tworzenie dźwięków, muzyki i rytmów - należy już do stałego programu zajęć. Sięgnięcie po plastikowe wiadra i pałeczki podobnie jak w nowojorskim metrze zaowocowało kilkoma występami naszych uczestników ku ogólnej uciesze zebranych.


Rytm w parku okalającym DPS, 13.09.2023 r. Rytm w parku okalającym DPS, 13.09.2023 r.
separator

Koncert z biciem zegara


Koncert z biciem zegara

Muzyka klasyczna na stałe rozbrzmiewa w DPS Polanki od dawna, w poniedziałek 11-nastego września w sali na czwartym piętrze za fortepianem zasiadł Mestro Profesor Bogdan Kułakowski wraz z nim przybyli Pani Doktor habilitowana Anna Wandtke-Wypych grająca na skrzypcach, oraz Pan Doktor habilitowany Andrzej Wojciechowski grający na klarnecie. To zacne grono tworzące różne konfiguracje - solo, duet i trio wyczarowało nam muzykę na światowym poziomie! Początek koncertu otworzyła Sonata Wiosenna na skrzypce i fortepian Ludwiga van Beethovena.
Pojawiał się utwór Gioachino Rossiniego na fortepian i klarnet.
Dodatkowo Pan Profesor opowiadał o utworach - szczególnie kilka minut poświęcił postaci wybitnego kompozytora Sergieja Rachmaninowa.
Trio Elegiaque No1. G-mol Rachmaninowa rozbrzmiało w sali DPS Polanki poruszając do głębi słuchaczy. Zegar nakręcany regularnie przez Pana Edwarda naszego mieszkańca wybił dokładnie godzinę dwunastą, kiedy wybrzmiała ostatnia nuta... W DPS Polanki powiało metafizyką. Współpraca z Akademią Muzyczną imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku owocuje koncertami, które zachwycają naszych mieszkańców, klubowiczów i również napawają radością personel.


separator

WIZYTA W ZOO


W piątek ósmego września Klub Samopomocy wraz z mieszkańcami odwiedzili Gdański Ogród Zoologiczny. Dzięki przewodnikom prowadzącym elektryczne busy, mieliśmy okazję w krótkim czasie zwiedzić całe Zoo. Podczas wycieczki poznaliśmy imię każdego ze zwierząt w Ogrodzie Zoologicznym. Dowiedzieliśmy się ile kilogramów pokarmu dziennie zjada słoń oraz jakie zwierzę pachnie chmielem. Mogliśmy podziwiać lwią rodzinę leniuchującą na trawie oraz pustynne kocięta bawiące się ze sobą. Cały wyjazd zwieńczyliśmy pysznymi lodami w kawiarni.
Zapamiętamy ten wyjazd na długi czas.


Wizyta w ZOO


separator

Pan Portier śpiewakiem


Pan Portier śpiewakiem

Do niecodziennego zdarzenia doszło 05.09.2023 w DPS Polanki.
Jego niezwykłość polegała na tym, że Pan Portier (pracujący w portierni na zastępstwie w DPS Polanki) - Michał zamienił się w piosenkarza.
Jego ciekawie brzmiący głos rozbrzmiewał w sali na IV-tym piętrze.
Pan Michał interpretował znane przeboje Budki Suflera, Lombardu, Piotra Szczepanika i innych twórców, ale nie na interpretacjach piosenek Pan Michał się skupił. Zwrócił się do publiczności przy utworze Przeżyj to sam proponując chwycenie się za ręce i wspólne bujanie i... Właśnie wtedy coś jakby się zmieniło w postrzeganiu tego występu - zrozumieliśmy wewnętrznie, że nie Nie zamieniaj serca w twardy głaz... - to nie puste słowa, ale ta wspólnota właśnie się wydarza między nami - tu i teraz… Koncert zamienił się w społeczny happening, którego istotą jest właśnie wspólnotowość.
Pan Michał jest osobą po wielu dramatycznych przejściach i piosenki, które razem śpiewamy są wyrazem naszej wspólnoty, woli życia, miłującej dobroci, chęci przeżywania razem radości i cierpienia.
W wyniku przemiany jaką my jako publiczność przeżyliśmy i na skutek otwarcia się Pana Michała, który pokrótce opowiedział nam o swoich dramatycznych losach, leczeniu i zawiedzionych oczekiwaniach - słuchacze nie chcieli wypuścić Pana Michała. Zaśpiewaliśmy na bis piosenkę country o Mrągowie. Pan Michał obiecał dla nas zaśpiewać w przyszłym roku.


separator

Kolbudy Senior Challenge 2023


Kolbudy Senior Challenge 2023

Dnia 24.08.2023 seniorzy z DPS Polanki przeżyli kilka godzin wielkich emocji, doskonałej zabawy i przyjacielskiej atmosfery... Bowiem po raz czwarty spotkali się uczestnicy Kolbudy Senior Challange, czyli Senioriady 2023 organizowanej przez Gminę Kolbudy i Gdańską Fundację - I Ty Możesz Wszystko. Nim jednak seniorki i seniorzy z DPS Polanki stanęli w szranki przeróżnych dyscyplin, w naszym busie zabrzmiał hymn Marynarki Wojennej - Morze nasze morze, który śpiewamy by dodać sobie ducha bojowego. Pogoda dopisała - słonce co chwila przykrywały chmury. Po przybyciu na miejsce przebraliśmy się w barwy naszego Domu Pomocy - czerwień, a na wysokim płocie (piłko-łapie) powiesiliśmy baner DPS Polanki. Do rywalizacji stanęło dziewięć zespołów z okolicznych miejscowości: Gdańska, Sopotu, Przywidza, Bąkowa i innych. Jako zespół najlepsze wyniki osiągnęliśmy w dyscyplinie o wdzięcznej obcojęzycznej nazwie Moelki - zawdzięczamy to treningowi w naszym przydomowym parku na Polankach. W skrócie Moelki to fińskie kręgle o nieco skomplikowanych zasadach gry. W innych dyscyplinach jak slalom z piłką, podawanie krążka na tyczce całkiem nieźle nam szło, jednocześnie ruch i rywalizacja dostarczały na emocji i radości. Dobre wyniki osiągnęliśmy w strzelaniu z łuku. Z trojga zawodników biorących udział w tej dyscyplinie - dwóch panów i pani - Jedna z naszych uczestniczek trafiła w 10-siątkę na jej twarzy pojawił się nieskrywana radość.


Kolbudy Senior Challenge 2023, 24.08.2023 r. Kolbudy Senior Challenge 2023, 24.08.2023 r.

Postawa wszystkich zawodników jest godna pochwały. Wszyscy wracali zadowoleni - organizatorzy ugościli nas napojami, drożdżówkami i pizzą. W zawodach dzielnie wspierał i brał udział DJ Jacek. Wracaliśmy z medalami i pucharem dla najstarszej uczestniczki - Pani Brygidy. Wszystkim gratulujemy.


separator

MUZYKOTERAPIA W OGRODZIE


Każdy dzień bez deszczu i nadmiernych upałów jest okazją, aby zajęcia przeprowadzać na świeżym powietrzu. Tym razem po codziennej gimnastyce przyszła pora na granie na instrumentach. Chociaż wymaga to trochę więcej przygotowań, również zajęcia muzyczne udaje się nam przenieść na teren ogrodu. Pierwsze kroki przy tworzeniu muzyki nie są łatwe, ale przecież męka tworzenia jest znana wszystkim prawdziwym artystom...

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

TERAPIA ZAJĘCIOWA


Terapia zajęciowa

Pogoda nas nie rozpieszcza, ale każdą chwilę bez deszczu staramy się maksymalnie wykorzystać. Gdy aura sprzyja wspólnym spotkaniom w ogrodzie, wykorzystujemy te chwile bardzo skwapliwie. Dla niektórych mieszkańców są to jedyne momenty, kiedy mogą przebywać na świeżym powietrzu.
Kilka dni temu spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Odwiedził na podróżnik pan Wojciech. Jak zwykle opowiadał bardzo barwnie i ciekawie, zwracając uwagę na ciekawostki i niuanse, o których na pewno nie wyczytamy w klasycznych przewodnikach. Ciekawostki o Japonii, Gruzji czy Sankt Petersburgu na długo zapadną w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

RECITALE FORTEPIANOWE NA POLANKACHOstatnie dni minęły nam pod znakiem muzyki fortepianowej. Zawitali do nas znani pianiści z Akademii Muzycznej w Gdańsku. 20 lipca gościliśmy prof. Pawła Rydla, natomiast 24 lipca wystapił z recitalem prof. Bogdan Kułakowski. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów J.S. Bacha, W.A. Mozarta, R. Schumanna, ale przede wszystkim F. Chopina. Artyści sami zapowiadali wykonywane utwory - najwyższy poziom wykonawczy i świetny kontakt z publicznością sprawiły, iz wysłuchaliśmy również kilku bisów. Bardzo dziękujemy pianistom za wizytę w naszym domu, za chęć dzielenia się z naszymi mieszkańcami swoimi talentami. Do zobaczenia!


separator

Wycieczka na Westerplatte


Wycieczka na Westerplatte

Piątek 21. lipca który zapowiadał się na słoneczny dzień z przelotnymi opadami, nasza wycieczka złożona z Klubu Samopomocy i mieszkańca wyruszyła na azymut Westerplatte.
Radosne słowa Hymnu Marynarki Wojennej Morze nasze morze brzmiały w naszym busie jadącym ulicą Polanki. Nieco nerwowo zrobiło się przy kasie sprzedającej bilety na statek płynący na Westerplatte - pomimo perypetii - udanie zajęliśmy miejsca w wycieczkowcu o wdzięcznym imieniu Danuta. Wiele miłych chwil doświadczyliśmy podziwiając karuzelę Diabelski Młyn i ruchomą kładkę, w oddali majestatycznie stał Żuraw i rudo-węglowiec Sołdek. Statek odbił od nabrzeża i naszym oczom otworzył się krajobraz doków i wielkich statków transoceanicznych. Mijaliśmy wielkie olbrzymy dźwigów. Powoli aura zaczynał się zmieniać i zefirek nagonił ciemne chmury. Siedząc na ławeczkach na górnym deku byliśmy w całości poddani na działanie deszczu, który z wolna dawał o sobie znać. Kiedy dopływaliśmy już do przystani Westerplatte, deszcz lał już na dobre. Schodziliśmy już ze statku - gdy pojawiła się Pani Maryla z pokładu schodząc ostatnia niczym kapitan z rozwianym włosem. Spacer po miejscu, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa ograniczyły opady deszczu. Zwiedziliśmy kilka wartowni i już niestety musieliśmy wracać.
Te miłe chwile pozostaną w świadomości wycieczkowiczów na zawsze.


separator

Urodziny Pani Ireny Rudzkiej


100 - lat naszej mieszkanki

Setne urodziny to zawsze powód do świętowania - statystycznie próg nie dla wszystkich do osiągnięcia - w naszym Domu Pomocy Społecznej Polanki już dwie osoby przekroczyły tę granicę. 07.07.2023 obchodziliśmy urodziny pani Ireny Rudzkiej.
Jubilatka pojawiła się w sukni o kolorze błękitu królewskiego i w toczku tiulowym o tym samym kolorze z piórkiem. Pani Irena przybyła na wózku i mimo, że nie było to planowane, wszyscy zgromadzeni goście odruchowo powstali. Wśród gości byli samorządowcy z Panią Wiceprezydent Moniką Chabior - nie zabrakło urzędników - Dyrektorką Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku - Panią Grażyną Gorczycą. Przybył też Pan Komandor Podporucznik Dawid Parchem ze Szpitala Marynarki Wojennej, Pani Elżbieta Pukszta kierownik Wydziału Integracji i Profilaktyki MOPR, Pani Beata Prusak - kierownik Referatu MOPR i kapelan DPS Polanki ksiądz Henryk Tribowski oraz liczna rodzina jubilatki, wolontariusze DJ Jacek i wolontariuszka Michalina. Gości i wszystkich zgromadzonych przywitała Pani Dyrektor DPS Polanki. Licznie przybyli mieszkańcy i klubowicze z Klubu Samopomocy i Klubu Prometeusz wraz krewnymi w radosnym i podniosłym nastroju wysłuchali i obejrzeli przygotowaną przez Pana Jarosława Wilkołaskiego prezentację multimedialną. Przed oczyma zebranych przesuwały się fotografie przedwojenne i powojenne. Ukazujące życie z przed wielu lat - z miejsca urodzenia Pani Ireny jak i też z Gdańska zaraz po wojnie, gdzie szanowna Jubilatka zamieszkała. Wśród gości była Pani Wiktoria, koleżanka z pracy - Pani Irena całe życie była krawcową i pięknie wyszywała - cały czas ma piękne haftowane serwety w stylu Richelieu.


100 - lat naszej mieszkanki, 07.07.2023 r. 100 - lat naszej mieszkanki, 07.07.2023 r.

Pani Irena dostała prezent pod postacią obrazu, gdzie właśnie przedstawiona została jako hafciarka. Urodziny ubarwiła swoim śpiewem Janitta wiązanką ulubionych pieśni naszej jubilatki. Strzelające korki szampana i wybuchające confetti - nie mogły przyćmić głębokiego wzruszenia jakie wszyscy przeżyli słuchając nieco już słabego, ale dźwięcznego jeszcze głosu Jubilatki. Tort który wjechał (prowadzony na wózku przez Panią Barbarę i Panią Alicję) na koniec olśnił i przerósł wszelkie oczekiwania obezwładniając wszystkich.


separator

Hiszpańskie Lato na Polankach


<q>Hiszpańskie</q> Lato na <q>Polankach</q>

Dnia 30 czerwca hiszpańskie lato przybyło do DPS Polanki pod postacią gorących rytmów i namiętnych melodii. Zabawę otworzyła Pani Dyrektor DPS Polanki witając wszystkich mieszkańców DPS-u i uczestników obu klubów (w tym Prometeusza) przy DPS oraz przybyłych na Polanki gości: z Domu Pobytu Dziennego z Sopotu wraz z Panią Dyrektor sopockiego DPS-u, Środowiskowy Dom Samopomocy z Wrzeszcza przy ulicy Wajdeloty oraz gości z DPS Ostoja przy ulicy Hożej. Tańce rozpoczęła Pani Iza terapeutka popisem flamenco w towarzystwie dwóch mężczyzn wykonujących typowe dla flamenco klaskania palmas.
Muzykę generował arcymistrz DJ Jama (zdj). Wystąpił maestro Mikołaj Trzaska (zdj) grając motywy hiszpańskie. Ogień tańca i miłości próbował zgasić letni deszczyk, lecz to nie odstraszyło tancerzy. Domownicy jak też przemili goście, tańczyli co sił w nogach. Nie zabrakło też grilowanych kiełbasek, sałatek, napojów oraz łakoci w tym lodów i ciast. Impreza będzie długo pamiętana ze względu na wspaniałą atmosferę.


separator

FESTYN W BRZEŹNIE


28 czerwca nasi mieszkańcy uczestniczyli w plenerowym spotkaniu na ul. Sterniczej w Brzeźnie, wpisującym się w cykl Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień. Byliśmy jednymi ze współorganizatorów tej imprezy. Można było na miejscu skorzystać z pomocy w zakresie usług społecznych i prawnych, były pokazy tańca i ruchu, można było zagrać w bule, ringo i szachy oraz pogimnastykować się pod okiem fachowców. Przede wszystkim były tańce i biesiada przy grillu i muzyce na żywo. Atrakcji nie zabrakło, humory wszystkim dopisywały, powróciliśmy z wyprawy pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator
Plakat dot. imprezy
separator

Święty Wojciech po raz kolejny


Święty Wojciech po raz kolejny

W środę 21-wszego czerwca po raz kolejny grupa teatralna złożona z członków klubu samopomocy i mieszkańca przy DPS Polanki wystawiła sztukę multimedialną pod tytułem: Żywot Świętego Wojciecha. Było to drugie przedstawienie sztuki o początkach polskiej państwowości z wątkiem głównym - którym był żywot pierwszego polskiego świętego. Poszerzyliśmy inscenizację o recytację wiersza Fryderyka Schillera pod tytułem Rękawiczka przez naszego uczestnika klubu pana Józefa. Krótki wykład o kulturze średniowiecza zakończył część artystyczną. Kawa i herbata z ciastkiem dopełniła radości seniorów i opiekunów. Sztukę obejrzało kilkadziesiąt osób w tym goście z DPS Ostoja z ulicy Hożej, oraz uczestnicy z klubu Bursztynek z Sobieszewa (dzielnicy Gdańska).


separator

SPACER PO BRZEŹNIE


We wtorek 20 czerwca piękna pogoda za oknem zachęciła nas do spaceru nad morzem. Tym razem wybraliśmy się z mieszkańcami naszego domu do Brzeźna. Upalne słońce nie nakłaniało nas do wyczerpujących marszów, więc szybko szukaliśmy zacienionych ławeczek. Sam widok morza, panorama zatoki gdańskiej oraz obserwacja spacerujących plażowiczów, wprowadziła naszych podopiecznych w dobry, relaksujący nastrój. Już planujemy następne wycieczki...


Spacer po Brzeźnie


separator

Historia Tańca


historia tańca historia tańca


W co drugi poniedziałek odbywają się zajęcia tematyczne pod tytułem: Historia Tańca w istocie są to zajęcia interdyscyplinarne obejmujące historię tańca i szeroko pojętą historię kultury, którą ogniskuje taniec. Próbujemy tańczyć różne tańce, ale na koniec ćwiczymy Poloneza - jako, że jest to taniec rodzimy - nasz i stosunkowo łatwy - ćwiczymy go z cierpliwie i konsekwentnie.


separator

Chodźcie z nami! Sami będziecie seniorami!


Na dorocznej (szóstej) Paradzie Seniorów reprezentowali nas członkowie Klubu Samopomocy oraz mieszkaniec naszego domu. W środę 14-nastego przy fontannie Neptuna zgromadzili się seniorzy z Gdańska i okolic niosąc w rękach flagi oraz transparenty. Pani prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz symbolicznie przekazała klucze naszego grodu przedstawicielce seniorów Annie Butrym. Wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów odbierając klucze od miasta powiedziała - Wszędzie siejemy polskie łąki, my jesteśmy ich kwiatem… Po powitaniu i przekazaniu władzy nad miastem seniorzy radośnie przy dźwiękach orkiestry pomaszerowali do Parku Św. Barbary, gdzie na uczestników czekały dalsze atrakcje - tańce i poczęstunek.

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

JAZZ NA POLANKACH


31 maja 2023 w naszych murach zabrzmiał długo oczekiwany koncert. Dzięki staraniom dr hab. Małgorzaty Kuchtyk usłyszeliśmy kilkunastu wokalistów z kierunku jazzu i muzyki estradowej gdańskiej Akademii Muzycznej. Młodzi studenci zaprezentowali się w kilku zespołach, śpiewając a’capella oraz z akompaniamentem fortepianu. Różnorodny repertuar polskich i amerykańskich znanych melodii, a zwłaszcza poziom wykonania zachwycił wszystkich licznie zgromadzonych słuchaczy. Długie oklaski i bisy były jak najbardziej zasłużone, zwłaszcza że kilka dni później mogliśmy tych samych wykonawców podziwiać na Festiwalu Piosenki w Opolu!


Koncert jazzowy Akademii Muzycznej, 31.05.2023 r. Koncert jazzowy Akademii Muzycznej, 31.05.2023 r.

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

DZIEŃ DZIECKA


Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym bardzo uroczyście. My również wpisujemy się w tę tradycję i przygotowaliśmy upominki dla dzieci ze szkół i przedszkoli współpracujących z naszym domem.

Życzymy Wam wszystkiego najlepszego i dziękujemy , że pamiętacie o naszych podopiecznych, dziękujemy za wszystkie prezenty, życzenia, kartki okolicznościowe którymi obdarowujecie ich w ciągu całego roku!separator

Mikołaj Trzaska w DPS Polanki


Mikołaj Trzaska w DPS <q>Polanki</q>

Odgłosy saksofonu i klarnetu – zabrzmiały w DPS Polanki - 24 maja 2023 r. We własnej osobie odwiedził DPS Polanki twórca muzyki filmowej, znany i nagradzany legendarny jazzman Mikołaj Trzaska. Tak wielce uznani twórcy są wielką radością dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej - artysta opowiadał nie tylko o muzyce do filmów, którą tworzy, ale omawiał technikę improwizacji, a także opisywał budowę saksofonu i klarnetu. Usłyszeliśmy utwór - kanwę ścieżki dźwiękowej filmu Wołyń, której Mikołaj Trzaska jest autorem. Artysta od lat współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim i tworzy muzykę do jego filmów. Drugą gałęzią zainteresowań muzyka jest muzyka etniczna, a konkretnie muzyka klezmerska - muzyka żydowska. Usłyszeliśmy suitę żydowskich tańców. Nagrodzony brawami saksofonista pożegnał poruszoną do głębi publiczność DPS Polanki.


separator

ARTETERAPIA Z PANIĄ KAROLINĄ


Za sprawą historyka sztuki - pani Karoliny, pojawiła się u nas nowa odsłona arteterapii. We wtorek 23 maja 2023 r. nasi mieszkańcy i klubowicze wzięli udział w warsztatach artystycznych pod tajemniczym tytułem: Martwe natury żywej głowy. W czasie zajęć uczestnicy próbowali nadać konkretną formę swoim doświadczeniom, uczuciom i emocjom, bazując na skojarzeniach zmysłowych. Z połączenia różnych materiałów naturalnych i sztucznych, faktur i półproduktów powstały bardzo ciekawe kolaże.

< >

Dziękujemy serdecznie pani Karolinie za przeprowadzenie zajęć i pobudzenie artystyczne naszych seniorów.


separator

WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM GDAŃSKIM


Od listopada 2022 roku do maja bieżącego roku, na terenie naszej placówki odbywały się warsztaty aktywizujące dla seniorów z Klubu Samopomocy oraz naszych mieszkańców. Realizowała je studentka V roku psychologii - pani Karolina Budzińska, w ramach prowadzonych przez siebie badań do pracy magisterskiej związanych z oceną jakości życia, poczucia samotności i dobrostanu osób starszych. Zajęcia pani Karoliny dotyczyły najistotniejszych obszarów życia osób w wieku senioralnym i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Oprócz aktywizacji i treningu pamięci, zajęcia miały na celu edukację psychologiczną seniorów na temat normatywnego starzenia się, a także profilaktyki i leczenia związanych z wiekiem problemów psychologicznych i demencji.


Wpółpraca z Uniwersytetem GdańskimWpółpraca z Uniwersytetem Gdańskim

Teraz wszyscy trzymamy kciuki, by praca i wysiłek badawczy magistrantki został doceniony na egzaminie końcowym.


separator

Żywot Świętego Wojciecha spektakl w DPS Polanki


Żywot Świętego Wojciecha spektakl w DPS <q>Polanki</q>

W DPS Polanki 19-nastgo maja 2023 r. doszło do niecodziennego wydarzenia - grupa seniorów wraz z terapeutami wystawiła dramę edukacyjno-multimedialną pod tytułem: Żywot Świętego Wojciecha.
Korzystając z wielu środków wyrazu takich jak taniec, film i gra aktorska. Opowieść skupiała się wokół Świętego Wojciecha pierwszego polskiego świętego, którego żywot splata się z początkami naszej państwowości. Historia jest ważna dla nas jako wspólnoty - Święty Wojciech i jego protektor Bolesław Chrobry to zaranie Królestwa Polskiego i nas jako narodu - jest ważne dla naszej tożsamości. Jedenastoosobowa trupa aktorska, złożona z członków klubu samopomocy i jednego mieszkańca domu, wystawiła już Jasełka w grudniu zeszłego roku. Wspólna praca dostarcza wielu emocji - trema towarzyszy przedstawieniom. Niebanalna scenografia, taniec, ciekawe efekty dźwiękowe i użycie filmu - dały piorunujący efekt. Żywe przyjęcie przez mieszkańców zachęca do dalszych działań naszą grupę.


separator

KLUB I BABIE LATO


Od kilku miesięcy uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki cyklicznie biorą udział w zajęciach w bibliotece Babie Lato. Spotkania prowadzone są przez niezwykle sympatyczną kierowniczkę biblioteki panią Kasię. W ramach zajęć odbywa się biblioterapia, warsztaty plastyczne, neurofitnes - czyli ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych. Atmosfera w bibliotece jest wyjątkowa i seniorzy zawsze z wielką radością jadą na kolejne spotkanie z panią Kasią z zaciekawieniem Co tym razem będzie się działo?.


Klub i Babie Lato - wizyta w bibliotece


separator

NAJSTARSZA GDAŃSZCZANKA MIESZKA NA POLANKACH!


Najstarsza gdańszczanka mieszka na Polankach

15 maja w naszym domu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nasza mieszkanka Stanisława Opalińska ukończyła 107 lat! Ten wyjątkowy jubileusz uświetniła swoją obecnością pani prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Gorczyca oraz przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie panie Anna Lewicka oraz Elżbieta Pukszta. Po przywitaniu gości pani dyrektor Danuta Podogrodzka-Oleńko przedstawiła nam najciekawsze fakty z życia jubilatki, natomiast po kilkuminutowej prezentacji obejrzeliśmy bardzo ciekawą część artystyczną. Niespodzianką były pokazy cyrkowe pana Przemysława, usłyszeliśmy również wspaniały recital wokalny zapowiadany przez niezawodną panią Barbarę Żurowską-Sutt. Uroczysta, ale również bardzo serdeczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym - gościom, mieszkańcom, klubowiczom oraz pracownikom naszego domu. Oczywiście najważniejszym gościem tej uroczystości była nasza wspaniała jubilatka - w doskonałej formie i jak zwykle w szampańskim humorze. Pani Stanisławo - wszyscy życzymy Pani dwieście lat, aby dobre zdrowie oraz radość życia nigdy Cię nie opuszczały!
Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

NASZA MIESZKANKA UKOŃCZY 107 LAT


Już tylko dni dzielą nas od 107 urodzin naszej mieszkanki. Trwają przygotowania, aby ten jubileusz wypadł jak najbardziej okazale. Pani Stanisława jest najstarszą gdańszczanką, natomiast w naszym domu przebywa od 11 lat! Jubilatka zdumiewa nas wspaniałym humorem, trzeźwością umysłu oraz zadziwiającą witalnością, aktywnie uczestnicząc we wszystkich proponowanych jej zajeciach.


Nasza mieszkanka ukończy 107 latNasza mieszkanka ukończy 107 lat

Życzymy 200 lat Pani Stanisławo !!!


separator

URODZINY MIESZKAŃCÓW


28 kwietnia 2023 roku marcowi i kwietniowi jubilaci zostali zaproszeni na przyjęcie urodzinowe. W tym uroczystym dniu wszyscy seniorzy otrzymali laurkę z życzeniami szczęścia, zdrowia oraz spełnienia marzeń. Dzięki wizycie pani dyrektor oraz małemu koncertowi skrzypcowemu uroczystość minęła w bardzo szczególnej, domowej atmosferze.

< >

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE


Wraz z rozkwitającymi kwiatami obudziły się nowe siły wstępując zarówno w personel (kadrę terapeutyczną), uczestników klubu i mieszkańców DPS Polanki.

Popularne imieniny Wojciecha postanowiliśmy uczcić inscenizacją: Drzwi Gnieźnieńskich, czyli historią o Świętym Wojciechu. W założeniu ma to być krótkie, ale ambitne przedstawienie w kilku scenach zmontowanych z projekcją filmu. Gdzie znajdą swe miejsce: taniec, gra aktorska, a przede wszystkim edukacja przez zabawę. Na razie nie chcemy się za bardzo chwalić, gdyż przygotowania trwają, a efekt jest jeszcze niewiadomą.


Przedstawienie <q>drzwi gnieźnieńskie</q>


separator

WIOSENNE TERAPIE NA POLANKACH


Wiosenne terapie

Wiosna nieśmiało wkracza do naszego ogrodu, natomiast nowe pomysly i nowe terapie na dobre zadomawiają się w naszym harmonogramie zajęć. Nasza fizjoterapeutka pani Justyna wprowadza zumbę do porannej gimnastyki, pani Ewa rozpoczyna relaksację na zajeciach z klubowiczami, natomiast psycholog p. Barbara wprowadza nowe formy treningu umysłu. Pan Wojciech i p. Iza rozpoczęli zajęcia z praktycznej historii tańca, a terapeuta p. Jarek prowadzi zajęcia z koloroterapii. Każdy z mieszkańców ma do wyboru wachlarz różnorodnych zajęć, które może dopasować indywidalnie do swoich potrzeb. Najważniejsze jednak że robi się coraz cieplej, że już niedługo będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw przebywania w naszym ogrodzie...


separator

SPOTKANIE WIELKANOCNE


6 kwietnia 2023 roku na Polankach odbyło się coroczne spotkanie wielkanocne. Przy uroczyście zastawionym stole spotkali się mieszkańcy, klubowicze oraz grono wspaniałych gości i przyjaciół; zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior, ksiądz Henryk Tribowski, dyrektor MOPR Agnieszka Chomiuk, gł. ksiegowa MOPR Dorota Giedroyć, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Teresa Wasilewska, pani Alicja Jurasz, przewodnicząca Klubu Seniora Prometeusz Marianna Geszke oraz wolontariusze z panem Jackiem Mazurem. Nie możemy oczywiście zapomnieć o grupie harcerzy z 17 Gdańskiej Drużyny ZHR, którzy pomagali w sprawnym przebiegu uroczystości. O artystyczną stronę spotkania zadbali reprezentanci Klubu Samopomocy oraz terapeuci pani Iza oraz pan Jarek. Wielkanocny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania. Życzymy wszystkim, aby wiosenna atmosfera rozgościła się zarówno za oknami jak i w naszych sercach.


Spotkanie WielkanocneSpotkanie Wielkanocne

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SŁODKOŚCI WIELKANOCNE Z X LICEUM


Słodkości Wielkanocne z X LiceumSłodkości Wielkanocne z X Liceum

5 kwietnia w środę odwiedzili nas przedstawiciele X Liceum im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Uczniowie dostarczyli nam wielkanocne słodkości, które jak co roku znajdą się na naszych świątecznych stołach. Dziękujemy za pamięć, która powoli staje się tradycją. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA GRUPY ENZO NA POLANKACH


W dniu 4 kwietnia 2023 roku przybył do nas pies LUPO razem ze swoimi opiekunami - dogoterapeutami, którzy już od wielu lat współpracują z naszą placówką. Przedstawiciele Fundacji Grupa ENZO po złożeniu życzeń wielkanocnych i przekazaniu mieszkańcom słodkich upominków, zaprosili wszystkich do zabawy i pracy z białowłosym czworonogiem.
W tym czasie niespodziewanie odwiedziła nas TVP 3 i uwieczniła kamerą to wyjątkowe spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.


Przedświąteczna wizyta grupy Enzo


separator
Życzenia Wielkanocne
separator

RECITAL GITAROWY


Recital gitarowy

28 marca odwiedziła nas z recitalem gitarowym dr Monika Dżuła-Radkiewicz. Pani Monika prowadzi klasę gitary oraz kameralistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, bierze udział w projektach solowych, kameralnych i z orkiestrami (z Polską Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, z Polską Filharmonia Kameralną Sopot). Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory M. Dupplesy, F. Tarregi oraz H Villa-Lobosa - wszystkie kompozycje były zapowiadane bezpośrednio przez wykonawczynię. Licznie zebranych słuchaczy porwała piękna, romantyczna interpretacja przedstawianych utworów. Bardzo dziękujemy za piękny recital!

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

RYSZARD III I ZAPROSZENI GOŚCIE


14 marca 2023 r. grupa twórczych i pozytywnie nastawionych do życia seniorów zrzeszonych w Kole Emerytów Bursztynek, ponownie zaprezentowała nam spektakl Wczoraj i dziś - Ryszard III. Tym razem wśród publiczności obecni byli także seniorzy z zaprzyjaźnionych placówek: z Klubów Seniora przy ulicy Wajdeloty i Kisielewskiego w Gdańsku.

Talenty aktorów oraz miła atmosfera spotkania spowodowały, że czas upłynął nam wszystkim bardzo szybko. Czekamy na kolejne wydarzenia z udziałem Bursztynka oraz miłych gości.


Spektakl w wykonaniu Koła Emerytów i Rencistów <q>Bursztynek</q>


separator

KONCERTY NA POLANKACH


Ostatnie tygodnie były bardzo bogate w wydarzenia muzyczne. Studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszeliśmy 9 lutego - był to recital fortepianowy, 15 lutego wysłuchaliśmy koncertu klarnecistów z klasy dr hab. Grzegorza Wieczorka, a 23 lutego wokalistek pracujących pod kierunkiem dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler. Kilka dni później 27 lutego wystąpiła przed nami zaprzyjaźniona z naszym domem wiolonczelistka Agnieszka Kaszuba. Nikogo nie trzeba przekonywać, iż udział w koncertach, śpiewanie, czy szeroko rozumiana muzykoterapia ma wpływ na wyższy poziom energii życiowej, jest aktywizatorem zmian zachowań i emocji. Tym większa nasza wdzięczność dla wszystkich wykonawców, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas występując na naszych koncertach - JESZCZE RAZ WIELKIE PODZIĘKOWANIA!


Koncerty na PolankachKoncerty na Polankach

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

POEZJA I MIŁOŚĆ


Miłość, pod postacią poezji prezentowanej przez Koło Emerytów i Rencistów Bursztynek z Wyspy Sobieszewskiej, zagościła w naszym domu we wtorek 21.02.2023 r.
Wśród prezentujących tę piękną natchnioną nadmorskim powietrzem poezję byli aktorzy, którzy 08.02.2023 r. w tutejszej placówce zagrali sztukę Ryszard III. Tym razem artyści pokazali swoje liryczne oblicze. Spotkanie z poezją było bardzo udane i radosne. Aktorzy z Bursztynka, żegnani przez uczestników wydarzenia, obiecali nas ponownie odwiedzić.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


Poezja w wykonaniu Koła Emerytów i Rencistów <q>Bursztynek</q>


separator

ZABAWA KARNAWAŁOWA


17 lutego zawitał do naszego domu karnawał pod wiele znaczącym tytułem Śledź płynie do Wenecji. W zabawie uczestniczyli nie tylko nasi podopieczni, ale również przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej Caritas, Dziennego Domu Pomocy z ul. Wajdeloty, Klubu Prometeusz oraz Domu Pomocy Społecznej Ostoja. Ważnym momentem zabawy była wizyta śledzia płynącego do Wenecji oraz wybór najlepiej przebranych uczestników balu. Do tańca porywała nas muzyka na żywo zorganizowana przez p. Bogusława, a cała szampańska zabawa zakończyła się ciepłym posiłkiem - do zobaczenia za rok!

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

SZEKSPIR W NASZYM DOMU


Szekspir w naszym domu

W dniu 8.02 do DPS Polanki zawitali niecodzienni goście, aktorzy z koła emerytów i rencistów Bursztynek z Wyspy Sobieszewskiej. Artyści zaprezentowali adaptację sztuki Williama Szekspira Ryszard III, która została przygotowana we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Aktor Piotr Biedroń podjął się opieki artystycznej i reżyserii, natomiast sam spektakl był pokazywany na przeglądzie Teatralny Pasjans.
W przedstawieniu krew lała się tylko symbolicznie - historia władcy tyrana zajęła umysły całej widowni na dobre kilka kwadransów. Burza oklasków zakończyła niecodzienne wydarzenie i niezwykłą adaptację sztuki w formie talk showu. Aktorzy, którzy prezentowali dzieje Ryszarda III-ego są emerytami, którzy dzielą się swoją radością życia i ciekawą pasją, natomiast wdzięczni im mieszkańcy DPS Polanki długo tego spektaklu nie zapomną. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY


Przelew WOŚP
separator

KONCERT SZKOŁY MUZYCZNEJ


Ostatnie dni upłynęły pod znakiem koncertów. W poniedziałek 30 stycznia odwiedziła nas grupa uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. Młodzi uczniowie brawurowo wykonywali znane kolędy, porywając widzów do wspólnego śpiewania. Wiek wykonawców oraz ich umiejętności zjednały sympatię wszystkich słuchaczy. Dziękujemy i prosimy o więcej!


Koncert Szkoły MuzycznejKoncert Szkoły Muzycznej

Zapraszamy do fotorelacji.


separator

GDAŃSKI CHÓR NAUCZYCIELSKI W DPS POLANKI


Gdański Chór Nauczycielski w DPS Polanki

W sobotni styczniowy (28.01), szary poranek DPS Polanki odwiedził Gdański Chór Nauczycielski pod batutą Darii Polanowskiej. Chór rozpoczął występ tradycyjnymi kolędami polskimi, a kolęda francuska, angielska i Cicha Noc w ich wykonaniu zachwyciły mieszkańców nastrojowym i czasami dynamicznym wykonaniem. Okazało się, że był to dopiero wstęp do utworów, które wstrząsnęły publicznością, bowiem kaszubska wersja Gdy śliczna Panna i góralska pastorałka z okrzykami i pogwizdywaniem długo będzie jeszcze rozbrzmiewać w pamięci słuchaczy. Występ zakończyła ludowa pieśń miłosna z repertuaru zespołu Mazowsze.
Chór pozostawił niezapomniane wrażenia w pamięci publiczności DPS Polanki.


separator

ORKIESTRA WIELKIEJ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY GRA NA POLANKACH!


Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła u nas grać już 27 stycznia o godz.11:00. Terapeuta p. Wojtek przybliżył nam historię Orkiestry Świątecznej Pomocy, natomiast p. Ewa zaprezentowała nam muzykę którą zawsze można usłyszeć podczas finałów. Z koncertem wystąpił duet Iza i Jarek, który przedstawił nam przeboje muzyki rozrywkowej. Cieszymy się, że dzięki zbiórce pieniędzy również wnieśliśmy nasz mały wkład w Wielki Koncert Świątecznej Orkiestry.

< >

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


26 stycznia w czwartek po raz kolejny odwiedzili nas studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. W wykonaniu trzech akordeonistów oraz trzech gitarzystów wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, A. Tansmana, N. Coste oraz J.P. Rameau. Pomimo zaprezentowania utworów wymagających dużego skupienia od słuchaczy, nasza publiczność wysłuchała koncertu z dużym zainteresowaniem. Bardzo dziękujemy za koncert czekamy na kolejne występy.


Akademia Muzyczna na PolankachAkademia Muzyczna na Polankach

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

JASEŁKA W NASZYM DOMU


Po premierze, która odbyła się 18-nastego stycznia, dziś 25-tego stycznia już po raz drugi klubowicze i mieszkańcy wystawili Jasełka na Polankach. Tym razem widzami byli również zaproszeni goście z Dziennego Dom Pomocy Kisiel oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ulicy Jagiellońskiej. Dużym zaskoczeniem dla nas była wizyta telewizji, dzięki której wydarzenie zostało zarejestrowane przez TVP3. Po przedstawieniu podczas słodkiego poczęstunku aktorzy oraz widzowie na gorąco wymieniali się opiniami i uwagami na temat inscenizacji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Jasełka w Naszym Domu


separator

Zaproszenie na finał Orkiestry Świątecznej Pomocy


Już jutro 27.01.2023 na IV piętrze o godzinie 11:00 zagra u nas Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będziemy zbierać datki na rzecz walki z sepsą, serdecznie zapraszamy na muzyczny koncert!


separator

ZAPROSZENIE NA KONCERT!


Dyrekcja DPS Polanki wraz z pracownikami ma zaszczyt zaprosić na koncert Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego pod batutą Darii Polanowskiej w sobotę 28.01.2023 o godzinie 11:00 w sali terapeutycznej na IV piętrze.
Zaproszenie kierujemy do lokalnej społeczności, wszystkich mieszkańców Gdańska, Oliwy i okolic.
Do zobaczenia!


separator

DOGOTERAPIE NA POLANKACH


Ostatnie dwa dni upłynęły w naszym domu pod znakiem dogoterapii. 20 stycznia gościła u nas grupa terapeutyczna Enzo, natomiast w poniedziałek 23 stycznia odwiedziły nas pieski ze schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk. Ogólnie wszyscy wiemy, iż bliski kontakt ze zwierzętami ma duży wpływ terapeutyczny na mieszkańców, ale radość i uśmiech na twarzach podopiecznych po dotknięciu psiej sierści były po prostu nie do przecenienia. Z okazji przypadających właśnie Dni Babci i Dziadka klubowicze i mieszkańcy zostali również obdarowani kartkami z życzeniami oraz specjalnie przygotowanym z tej okazji ciastem. Bardzo dziękujemy za pamięć!

< >

Zapraszamy do galerii zdjęciowej.


separator

Prapremiera Jasełek w DPS Polanki


Przygotowania do Jasełek idą z olbrzymim zapałem, na przeszkodzie stanęła nam jednak epidemia grypy.
Pomimo trudności, 12 stycznia odbyło się przedstawienie przedpremierowe. Okrojona publiczność w składzie; ksiądz Henryk z pobliskiej parafii Świętego Stanisława Kostki oraz pani Ola i pani Ala z działu socjalnego stała się również naturalną grupę recenzencką. Uczestnicy Klubu Samopomocy i mieszkaniec p. Krzysztof tworzący grupę dramatyczną nie ustają w pracy. Premiera w najbliższym czasie, do zobaczenia!


Prapremiera Jasełek


separator

Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 01398511