Gdansk

NASZ NOWY DOM ...


Znów minął rok. W Domu Pomocy Spolecznej na Polankach - pracowity, pełen wrażeń i zmian. Obiecaliśmy, że spotkamy się za rok. I tak też będzie.
18 września o godzinie 10:00 spotkajmy się wspólnie na XI Konkursie Literacko-Artystycznym, aby razem, jak w rodzinie, cieszyć się otwarciem II etapu modernizacji placówki. Dokładnie rok temu 17 września 2018 roku Pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz dokonał przecięcia wstęgi, umożliwiając 24 seniorom zamieszkanie w nowozmodernizowanych pokojach. Wspólnie razem z zaproszonymi przyjaciółmi Domu podziwialiśmy przebudowę pokoi z nowoczesnym systemem przywoławczym, nowoczesne łazienki dostosowane do indywidualnych potrzeb, ale cieszyliśmy się także z Naszego Jubileuszu pod hasłem 40 lat minęło jak jeden dzień.... Zapewnialiśmy wtedy, że zwiększymy ilość miejsc w działającym przy Domu Klubie Samopomocy do 20 uczestników, a placówka i jej infrastruktura będą bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych seniorów, mieszkańców Oliwy.
Słowa dotrzymaliśmy.
Dzięki wsparciu przyjaciół i sympatyków domu jesteśmy gotowi przyjąć nowych mieszkańców do nowowyremontowanych pomieszczeń, a prężnie działający Klub pracuje nad aktywnością i sprawnością fizyczno-psychiczną 20 gdańszczan i gdańszczanek. Udało się także zakończyc II etap modernizacji z przebudową kuchni, stołówki i oranżerii.
Uroczystego otwarcia pod hasłem towarzyszącym nam od I etapu NASZ NOWY DOM dokonamy z Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podczas wspólnego spotkania seniorów na Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym. Wiemy o tym, że to dzięki Pani Prezydent NASZ DOM dzisiaj cieszy 80 mieszkańców przestronnością, nowoczesnością i wygodą. A o wspólną rodzinę" i opiekę zadbamy MY - mieszkańcy i pracownicy domu. Tylko potrzebujemy trochę czasu, bo do nowoczesności zgodnej z przepisami musimy się trochę przyzwyczaić.
Głównym celem naszego Konkursu Literacko-Artystycznego jest wszechstonna aktywizacja oraz promowanie twórczości osób starszych. W jego ramach rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny oraz ortograficzny dla seniorów.
Wśród zaproszonych gości przybędą wszystkie osoby, które przyczyniły się do poprawy warunków domu i wspierały placówkę i mieszkańców podczas trudnego II etapu modernizacji. Dzięki nim zaplanowany Konkurs może się odbyć. Chcemy wszystkim podziękować za bezinteresowną pomoc oraz za to, że jeden kawałek tortu całości finansów znalazł się dla NAS.
Zapraszamy wszystkich na uroczystość 18 września 2019 r. na godz. 10:00.


SENIORZE ZADBAJ O SŁONECZNĄ JESIEŃ


10 września 2019 roku nasza placówka czyli Dom Pomocy Społecznej Polanki wraz z Dziennym Domem Pomocy Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Strzyży zorganizowała otwartą imprezę plenerową pt. Senior - zdrowie i kulinaria.


< >

Powyższe spotkanie było częścią projektu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2019 realizowanego przez: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańską Spółdzielnię Socjalną, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie z Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Celem imprezy była aktywizacja, integracja oraz promocja zdrowego stylu życia gdańszczan 60+. W trakcie tego wydarzenia seniorzy mogli skorzystać z edukacji z zakresu bezpieczeństwa porowadzonej przez policjantów. Reprezentanci Grupy Energa służyli konsultacjami w tematyce zawierania umowy czy prawidłowego odczytu faktury za prąd. W programie nie zabrakło tańców, pysznego poczęstunku oraz degustacji kawy połączonej z wykładem baristycznym. Wyjątkowym punktem imprezy był obiad przygotowany i serwowany przez Pana Krzysztofa Wierzbę reprezentującego Polską Akademię Sztuki Kulinarnej oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Panie Krzysztofie serdecznie dziękujemy za przepyszne i zdrowe danie obiadowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ ŁASUCHA 2019


Pod koniec wakacji przyszedł wreszcie czas na tegoroczną edycję konkursu kulinarnego dla seniorów z Domów Pomocy województwa pomorskiego. 30 sierpnia 2019 r. do DPS w Gdyni zjechali się goście na Dzień Łasucha pod hasłem Kuchnie Świata. Każda z dwunastu placówek prezentowała tradycyjne wytrawne i słodkie potrawy wybranego kraju, wykonane na terapii zajęciowej dekoracje oraz menu opisujące przygotowane dania. Każdy uczestnik i gość miał okazję spróbować smakołyków z różnych zakątków świata: Meksyku, Chin, Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, Ukrainy, a także Polski. Komisja mająca wyłonić zwycięzcę, nie miała łatwego zadania. Palmę pierwszeństwa zdobyły Chojnice, w nagrodę otrzymując wielki drewniany nóż - symbol zwycięstwa oraz zaszczyt przygotowania konkursu w przyszłym roku.


Dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie wspaniałego, pełnego smakołyków i wszelkich atrakcji Dnia Łasucha.


KONCERT SKRZYPCOWY NA POLANKACH


Dnia 23 sierpnia w piątek czekała na nas muzyczna niespodzianka. Usłyszeliśmy koncert skrzypcowy w wykonaniu p. Hanny przy akompaniamencie naszego instruktora kulturalno-oświatowego.
P. Hanna przez ponad 50-lat nie grała na skrzypcach (dawno temu ukończyła podstawową muzyczną) - przechodząc na emeryturę powróciła do swoich dawnych zainteresowań.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy dwie części koncertu skrzypcowego d-moll J.S.Bacha oraz kilka przebojów muzyki rozrywkowej - m.in. piosenkę Everybody loves somebody czy fragmenty musicalu Skrzypek na dachu. Po długich oklaskach na zakończenie koncertu usłyszeliśmy zapewnienie o ponownym występie, być może w okresie świątecznym z polskimi kolędami - trzymamy za słowo!


Spotkanie z Panią Jolantą Bartoszewicz


Dnia 20 sierpnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej placówce Panią Jolantę Bartoszewicz.
Pani Jolanta to wspaniała osoba. Charytatywnie dla seniorów Domu Pomocy Społecznej Polanki i Klubu Samopomocy zaśpiewała rosyjskie piosenki tłumaczone na język polski.
Jej głos wzbudził zachwyt słuchających. Niezapomniane melodie na długo pozostaną w naszych sercach. Miłym podziękowaniem były owacje na stojąco, które ze wzruszeniem przyjęła nasza solistka. Czekamy na kolejne spotkanie.ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA


Dnia 15 sierpnia w czwartek pracownicy z Działu Opiekuńczego przygotowali niespodziankę dla naszych podopiecznych- zorganizowali słodki piknik na świeżym powietrzu. Doskonała pogoda oraz świetne humory dopisały znakomicie. Czas przeznaczony na spotkanie minął nam bardzo szybko. Do następnego spotkania! Zapraszamy do galerii.


< >


WIZYTA NA KRĘGIELNI


Dnia 8 sierpnia pojechaliśmy do Gdyni do kręgielni U7. Długa przerwa w rozgrywkach nie zaszkodziła formie poszczególnych zawodników - kobiecego honoru broniła pani Renia. Dwugodzinna sportowa rywalizacja udzieliła się wszystkim. Zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy na Polanki.SPACER ULICZKAMI OLIWY


W środę 7 sierpnia klubowicze wybrali się na spacer uliczkami Oliwy w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis-Furmann. Podczas wycieczki Pani Teresa z pasją opowiadała nam o historii poszczególnych budynków oraz o nieistniejących już liniach tramwajowych. Czas przeznaczony na wycieczkę minął bardzo szybko - mamy już zaplanowane kolejne spotkanie...


< >

MUZYKA KLASYCZNA NA POLANKACH


We wtorek 30 lipca rozbrzmiewała w naszym domu muzyka klasyczna. Odwiedził nas pan Dariusz Egielman, nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sopocie grający na klarnecie oraz jego córka Natalia gitarzystka studiująca w Szwajcarii. Wykonawcy zafundowali nam nam prawdziwą ucztę muzyczną - usłyszeliśmy najróżniejsze utwory W.A. Mozarta w transkrypcji na gitarę i klarnet. Pan Dariusz wprowadzając nas w nastrój epoki bardzo ciekawie opowiadał o kolejnych prezentowanych utworach.


Znakomity poziom wykonawczy został doceniony przez gorąco reagującą publiczność. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejną wizytę!


WIZYTA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM


W poniedziałek 23 lipca 2019 r. miało miejsce kolejne spotkanie Klubowiczów z DPS Polanki z panią Teresą Polonis Furmann. Tym razem pani przewodnik zabrała nas do Muzeum Archidiecezjalnego mającego siedzibę w Klasztorze Pocysterskim w Gdańsku Oliwie. Wspólnie podziwialiśmy piękne wnętrza, bogato zdobione ściany i sklepienia, a także obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzając weszliśmy m. in. do pomieszczenia, w którym 3 maja 1660 r. został podpisany Pokój Oliwski - traktat pokojowy pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą, kończący potop szwedzki.
Z radością czekamy na następne spotkanie z panią Teresą, która oprowadzi nas po uliczkach Starej Oliwy.REJS STATKIEM PO TRAWIE


Dnia 10.07.2019 r. z uczestnikami Klubu Samopomocy i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Polanki udaliśmy się na dwugodzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim, gdzie statek za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni, by pokonać różnicę poziomów wody między Jeziorem Jeziorak, a Jeziorem Drużno.
Wyjątkowa wyprawa nie tylko zakończyła się niezapomnianymi wrażeniami, ale kolejnymi atrakcjami. Między innymi była degustacja ślimaków mazurskich oraz zwiedzanie farmy, na której znajdują się kózki miniaturki, kucyki szetlandzkie, króliczki domowe i kaczka Pekini.


< >

Gwoździem programu był wyścig ślimaków w ŻYWYM MUZEUM ŚLIMAKA.
Cieszymy się bardzo, że przy tylu przyjemnościach pogoda dopisała i wróciliśmy wszyscy z uśmiechem na twarzy.

Zapraszamy do galerii.


ESCAPE ROOM


Dnia 9 lipca 2019 r. wybraliśmy się z grupą mieszkańców do grobowca Faraona.
Na początku mieliśmy rożne myśli, głównie czy damy radę odgadnąć zagadki w wyznaczonym czasie, lecz kiedy weszliśmy do pokoju urządzonego z pomysłem oddającym starożytny klimat ucieszyliśmy się. Na naszych twarzach pojawił się uśmiech. Jednak mając na uwadze ograniczony czas, nasza ekipa od razu rozpoczęła rozwiązywać zagadki. Były one logiczne,spójne i w temacie. Nie ominęły nas podpowiedzi, które czasem były kolejną zagadką.


Pomysłowość twórców tego pokoju pozwala momentami na totalne szaleństwo, przy czym trzeba być naprawdę czujnym pamiętając o detalach, nieomijąc niczego i testować różne elementy, gdyż są one niezbędne do otwarcia niektórych skrytek.
Niestety nie udało nam się zmieść w czasie, przekroczyliśmy go o 15 minut, ale warto było przeżyć coś tak cudownego.
Polecamy każdemu, kto lubi się trochę pogłowić i nie boi się wyzwań.


DOGOTERAPIA NA POLANKACH


W poniedziałek 8 lipca 2019 r. seniorzy z Polanek spotkali się z niezwykłymi gośćmi. Po raz kolejny odwiedzili nas państwo Agnieszka i Sławek Wędrychowicz, a po raz pierwszy pan Krzysztof Idzior z Polskiej Akademii Zoosychologii i Animaloterapii wraz ze swoimi podopiecznymi rasy Cavalier King Charles Spaniel o imionach Fant i Magic. Seniorzy w kilkuosobowych grupach uczestniczyli zajęciach, podczas których witali się z psem, brali czynny udział w różnych zadaniach, rozmawiali z prowadzącymi. Tematem wyjściowym były oczywiście psy i wszystko co ich dotyczy. Moc terapeutyczna kontaktu z psem otworzyła drogę do poruszenia innych, ważnych dla uczestników tematów. Były to zarówno radosne wspomnienia, marzenia, jak i trudy, których doświadczyli lub które towarzyszą im na co dzień. Bardzo dziękujemy za to spotkanie i zapraszamy znów za rok.


SENIORZY W KRAINIE PAPUG


W czwartek 4 lipca 2019 r. wybraliśmy się do Papugarni - przeniesionego do Gdańska skrawka egzotycznego świata. Papugi różnych gatunków mają tam bardzo przyjazną przestrzeń pełną pni, gałęzi i lin, wśród których mogą się swobodnie poruszać. Na pierwszy rzut oka widać, że czują się bezpiecznie, swobodnie i żyją z opiekunami w wielkiej przyjaźni. Papugi chętnie siadają odwiedzającym na rękach, ramionach, a nawet głowie, częstują się przyniesionymi ziarenkami. Szczególnie upodobały sobie pana Krzysia, którego nie odstępowały na krok przez całą naszą wizytę.
Zapraszamy do galerii.POWITANIE LATA NA POLANKACH


Jak co roku pod koniec czerwca odbyła się w Naszym Domu zabawa Powitanie lata. Tym razem świętowaliśmy w piątek 28 dnia miesiąca. Mieszkańcy, klubowicze i zaproszeni goście bawili się przy muzyce, którą przygotował dla nas zaprzyjaźniony DJ JaMa. W przerwach między kolejnymi tańcami można było wziąć udział w konkursach, takich jak zawijanie mumii i rzut beretem do kosza, a także podzielić się z innymi wiedzą z różnych dziedzin. Wiele śmiechu, radości, wspaniałe ciasta i jedzonko - tak nasi goście i mieszkańcy wspominają zabawę. Dziękujemy panu Jackowi za przygotowanie doskonałej muzyki, do której bawiliśmy się do utraty tchu. Dziękujemy również naszym wolontariuszom Pani Gosi, panu Michałowi i Oliwii za bezinteresowną pomoc i serce włożone w to wydarzenie.


< >

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD ZATOKĄ


Był 24 czerwca, pogoda wymarzona, gdy grupa mieszkańców wybrała się do Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie na zabawę Noc świetojańska nad zatoką. Tradycją tego spotkania jest malowniczy przemarsz przy dźwiękach muzyki nad morze z wczesniej przygotowanymi wiankami. Cały ten barwny pochód, który poprowadził Król Neptun z małżonką Salacją, wzbudził wielkie zaciekawienie wsród plażowiczów. Była okazja zrobić selfie z bóstwem i jego żoną. Zanim wody morskie porwały nasze wianki dyrektor placówki Pani Maria Pawłowska poprosiła Neptuna o dar płodności i szczęśliwy wypoczynek nad wodą, a wianki przekazała Mu w darze. Po powrocie do placówki w plenerowej scenerii bawiliśmy się do wieczora przy dobrej muzyce i pysznym poczęstynku.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


DŹWIĘKI PIERWOTNE W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


We wtorek 18 czerwca 2019 r. odwiedziliśmy Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dzięki uprzejmości kuratorów obejrzeliśmy najnowszą wystawę Dźwięki pierwotne. Wystawa ukazuje trzy perspektywy. Pierwszą są dźwięki natury i sposoby ich naśladowania przez człowieka. Druga, związana z polską muzyką ludową, prezentuje zabytkowe instrumenty, przybliża twórców i wykonawców, a także codzienność i obrzędy dawnej polskiej wsi. Trzecia ukazuje twórczość kompozytorów klasycznych i popularnych inspirowaną dźwiękami natury i muzyką ludową. Wystawa jest bardzo ciekawa, posiada wiele interaktywnych stanowisk, przy których można spędzić wiele godzin słuchając, oglądając, a nawet tworząc. Pracownik muzeum oprowadził nas również po stałej ekspozycji i opowiedział o codziennym życiu naszych przodków. Chętnie wrócimy tam za jakiś czas, by zobaczyć kolejną wystawę.


WYCIECZKA DO TORUNIA


Na tegoroczną letnią wycieczkę mieszkańcy i uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki wybrali się do miasta Mikołaja Kopernika. Wyruszyliśmy 13 czerwca wczesnym rankiem, żeby zdążyć na pierwszy seans w toruńskim Planetarium. Po pokazie Meteoplanet wędrując uliczkami Starego Miasta podziwialiśmy piękno architektury i bogactwo zabytków. W przerwie wstąpiliśmy do słynnej toruńskiej lodziarni, by przy pełnych pucharkach ochłodzić nasze emocje. Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie i samodzielnie tworzyliśmy ozdobne pierniczki. Po atrakcjach turystycznych przyszedł czas na obiad i powrót do domu. Wracaliśmy obładowani piernikami, pełni wrażeń, i choć zmęczeni lecz bardzo zadowoleni.


< >

FESTYN SPORTOWY W SOPOCIE


W środę 12 czerwca 2019 r. Klubowicze z Polanek uczestniczyli w Festynie Sportowym w DPS Sopot, który był jedną z atrakcji Sopockich Dni Seniora.
Podczas imprezy, na specjalnie do tego celu skonstruowanej scenie, można było zobaczyć występy taneczne, pokazy sportowe i posłuchać śpiewu w wykonaniu przedstawicieli każdej grupy wiekowej. W części wystawienniczej dla gości przygotowane były warsztaty plastyczne, kramiki z odzieżą i środkami higieny, stoiska najróżniejszych fundacji i organizacji wspierających i działających na rzecz seniorów i środowiska lokalnego. Na zakończenie festynu organizatorzy przygotowali potańcówkę do muzyki na żywo.

Dziękujemy za zaproszenie naszych Klubowiczów na świętowanie Sopockich Dni Seniora.


LETNIE GRILLOWANIE


Dnia 12 czerwca 2019 r. mieszkańcy wspólnie z seniorami Klubu DPS Polanki spędzili miło czas na grillowaniu. Kiełbaski, kawa, herbata i ciastka to nie jedyna przyjemność tego dnia. Dodatkową atrakcją rozrywki na świeżym powietrzu były piosenki z lat 70-tych i rozmowy na interesujące nas tematy. Beztroski czas minął nam tak szybko, że nie zauważyliśmy kiedy trzeba było wracać na obiad.


Nad polskim morzem


Dnia 11 czerwca 2019 roku pojechaliśmy do Jelitkowa - nadmorskiej części Gdańska.
Tam z grupą mieszkańców w ciszy i w spokoju spędziliśmy wspaniałe chwile, wspominając nasze młode lata.
Wyborna kawa, którą degustowaliśmy przy wejściu na plażę, na tyle nas ożywiła, że spacerkiem przeszliśmy przez Park Jelitkowski, kierując się w stronę morza.
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że wszyscy z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do placówki.separator

URODZINOWE GRILLOWANIE


W środę 6 czerwca 2019 r. świętowaliśmy urodziny naszej klubowiczki pani Wandy. Tym razem na stoły trafiły pyszności z grilla: karkówka, kaszanka i cukinia z mozarellą. Uczestniczki Klubu przygotowały ponadto pyszne surówki oraz doskonały deser - sernik na zimno. Towarzystwa dotrzymywał nam i pomagał w grillowaniu przyjaciel naszego Domu pan Jacek. Pogoda dopisała, humory też. Życzymy Pani Wandzie wszystkiego najlepszego oraz długich lat w zdrowiu, radości i pogodzie ducha.


< >

separator

KUŹNIA WODNA - MUZEUM GDAŃSKA


Dnia 5 czerwca 2019 r. zwiedzaliśmy Kuźnię Wodną należącą do jednego z oddziałów Muzeum Gdańska.
Przewodnik wycieczki Pan Remigiusz Pacer oprowadzając nas po obiekcie, przekazał nam wiele cennych informacji.
Dowiedzieliśmy się, że pod koniec XVI wieku nad Potokiem Jelitkowskim, istniało 20 zakładów rzemieślniczych, wśród nich kuźnia wodna.
W pełnym rozkwicie była ona od XVII do XVIII wieku. W tym czasie dobudowano pomieszczenia do składowania materiałów, a pozostałość jego fundamentów istnieją do dziś.


Obecnie budynek składa się z dwóch części przedzielonych Potokiem Oliwskim. Każda z części posiada piec grzewczy i dobrze zachowany ćwierćtonowy młot napędzony kołem wodnym. Elementem wyposażenia są również nożyce pozwalające na cięcia rozgrzanego żelaza.
Obiekt poważnie ucierpiał podczas powodzi, która miała miejsce 14-15 lipca 2016 r. Prace remontowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku potrwają do końca 2019 r.


separator

DZIEŃ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI


Dnia 4 czerwca obchodziliśmy w naszym domu Dzień Wolności i Solidarności. Z tej okazji odwiedził nas pan Jacek Mazur i o godzinie 11:00 zaprosił na multimedialne spotkanie. Opowiadał o roli wolności, a właściwie dążeniu do niej na przestrzeni wieków - bardzo interesujące były jego refleksje dotyczące historii współczesnej, ponieważ P. Jacek sam w tych przemianach aktywnie uczestniczył. Wszyscy mieszkańcy i klubowicze z zaangażowaniem włączyli się w przebieg uroczystości śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne - usłyszeliśmy m. in. Rotę, Odę do radości, Wojenko, wojenko i inne.
O godzinie 12:00 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. W dalszej części spotkania zostały nam zaprezentowane różne zespoły śpiewające o wolności - m. in. Chłopcy z Placu Broni, Boys, Soul Sanok. W podniosłym i uroczystym nastroju podziękowaliśmy P. Jackowi za spotkanie gromkimi brawami. Dziękujemy bardzo!


separator

ZAKOŃCZENIE SEZONU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w przedstawieniu muzycznym Z muzyką biegniemy do słońca, który zamykał tegoroczny sezon koncertów edukacyjnych. Było to niezwykle barwne i różnorodne przedstawienie, w którym muzyka klasyczna przeplatała się z rozrywkową. Na scenie zobaczyliśmy zarówno profesjonalistów: pianistę, kwartet akordeonowy i śpiewaków operowych, jak i początkujących artystów z Gdańskiego Zespołu Piosenki i Tańca Don-Don, Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art, a nawet piłkarzy z klubu sportowego. Atmosfera była doskonała tak, że poczuliśmy powiew lata, wakacji i urlopów.separator

AKADEMIA MUZYCZNA NA POLANKACH


30 maja w czwartek po raz kolejny gościliśmy studentów i uczniów gdańskich szkół muzycznych. Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon mieliśmy okazję wysłuchać koncertu wokalno-skrzypcowego. W wykonaniu Agaty Chomicz, dyplomantki Akademii Muzycznej w Gdańsku usłyszeliśmy najpiękniejsze arie G.Bizeta i W.A.Mozarta, natomiast Szymon Cygański zaprezentował nam na skrzypcach Romans S.Rachmaninowa.


< >

Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną, a młodym artystom życzymy samych sukcesów !!!


separator

W RĘKAWICZCE Z PANIĄ TERESĄ WASILEWSKĄ


Na środę 29 maja 2019 r. zostaliśmy zaproszeni przez Radną Miasta Gdańska panią Teresę Wasilewską na poczęstunek w restauracji Rękawiczka. Kuchnia przywitała nas śniadaniem. Wybór potraw był duży, tak że każdy znalazł dla siebie coś smacznego. W pięknych wnętrzach Rękawiczki pani Teresa zabawiała nas rozmową i czas mijał nam bardzo szybko. Ładna pogoda zachęciła nas do spaceru po uliczkach Starego Miasta. Po powrocie z apretem zjedliśmy wyśmienity obiad. Dziękujemy pani Teresie za zaproszenie i miłe towarzystwo.


separator

POLANKI NA TURNIEJU GRY W TYSIĄCA


We wtorek 28 maja 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seniorze zadbaj o słoneczną jesień. Tym razem organizatorem i gospodarzem był Dzienny Dom Pomocy przy ul. Wajdeloty, którego wspierała Złota Jesień. Główną atrakcją był Turniej gry w Tysiąc, do którego wystawiliśmy 3 zawodników. Najlepszy z naszej drużyny, pan Janusz zakwalifikował się do finału. Gratulujemy naszemu mieszkańcowi zdobycia wysokiego miejsca. Imprezie towarzyszył konkurs artystyczny W zdrowym ciele - zdrowy duch, w którym wyróżnienie zdobył uczestnik Klubu Samopomocy pan Artur. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstunek i ciepły posiłek. Pomimo deszczowej pogody, atrakcji nie brakowało. Na sali gimnastycznej odbywały się różnego rodzaju ćwiczenia i animacje z chustą, w świetlicy w towarzystwie seniorów i animatorów można było zagrać w wybraną planszówkę. Dziękujemy za zaproszenie.


separator

WYCIECZKA PO RZYMIE Z PRZEWODNIKIEM


W piątek 24 maja pan Jacek Mazur po raz kolejny oprowadzał nas po Rzymie. Tym razem spacerowaliśmy w okolicach Koloseum, Placu i Schodów Hiszpańskich oraz Zamku Anioła.
Te wyprawy są doprawdy niezwykłe, ponieważ interesującym slajdom towarzyszą opowieści P. Jacka, który bywał w tych miejscach wielokrotnie. Po raz kolejny musieliśmy przerwać w interesującym momencie z powodu zbliżającego się obiadu - całe szczęście zbliża się kolejne spotkanie...separator

OLIWIANIE NA SOPOCKIEJ BIESIADZIE


23 maja 2019 r. Dom Pomocy z Sopotu zaprosił seniorów z Polanek na Sopocką Biesiadę. Z radością udaliśmy się do zaprzyjaźnionej placówki. Wspólnie świętując urodziny mieszkańców i klubowiczów sopockiego Domu, wysłuchaliśmy koncertu Zbigniewa Konwerskiego. Przy słodkim urodzinowym poczęstunku, tańcach do muzyki biesiadnej i konkursach bardzo szybko minął nam czas. Dziękujemy za zaproszenie. Zapraszamy do fotogalerii.


< >

separator

Z PRZEWODNIKIEM PO PARKU OLIWSKIM


W środę 22 maja 2019 r. klubowicze i mieszkańcy DPS Polanki wybrali się na spacer po Parku Oliwskim w towarzystwie przewodnika - pani Teresy Polonis Furmann. Przechodząc przez kolejne części parku: ogród w stylu barokowym (francuskim), ogród krajobrazowy (angielski) oraz ogród w stylu japońskim, z zainteresowaniem słuchaliśmy o historii jego powstaniu, rozwoju i losach. Dzięki opowieściom pani Teresy świeżym okiem spojrzeliśmy na to tak dobrze znane nam miejsce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki i kolejną porcję wiedzy o Oliwie i innych dzielnicach Gdańska.


separator

SEZON GRILLOWY ROZPOCZĘTY


Dnia 18.05.2019 roku w sobotę nastapiła inauguracja sezonu grillowego. Pracownicy z Działu Opiekuńczego zorganizowali spotkanie dla niepełnosprawnych mieszkańców - w naszym ogrodzie są ku temu idealne warunki. Po pieczonych kiełbaskach czekał na mieszkańców wspaniały deser - kawa z ciastem oraz tortem, nie zabrakło oczywiście lodów.

Dziękujemy i czekamy na lepszą pogodę!separator

TWIERDZA WISŁOUJŚCIE


W poniedziałek 13 maja 2019 r., pomimo chłodnego poranka, seniorzy z Polanek wybrali się do Twierdzy Wisłoujście. Obiekt od maja do października jest udostępniony zwiedzającym. W pozostałym okresie jest schronieniem kilku gatunków nietoperzy, które w kazamatach znalazły idealne środowisko do zimowego snu. W towarzystwie przewodnika chodziliśmy po obiekcie i słuchaliśmy ciekawych opowieści o powstaniu i losach Twierdzy.


< >

Weszliśmy do dwóch z czterech kazamatów, pospacerowaliśmy po koszarach, zobaczyliśmy dawne mieszkanie komendanta, w którym dziś jest mała wystawa. Weszliśmy także na wieżę, z której podziwialiśmy panoramę okolicy. Widoczność była na tyle dobra, że można było dostrzec budynki na Półwyspie Helskim. Na zakończenie, spacerując po lesie, oglądaliśmy pozostałości zewnętrznych umocnień wokół twierdzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


separator

POLANKI NA JAZZOWO


9 maja 2019 na Polankach zagościła muzyka rozrywkowa. Po długim okresie oczekiwania odbył się koncert studentów wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Pani ad dr hab. Małgorzata Kuchtyk przyjechała do nas z liczną grupą swoich podopiecznych, którzy zaprezentowali nam znane przeboje muzyki polskiej i zagranicznej. Młodzi artyści wnieśli w nasz dom nową, żywiołową energię, która udzieliła się wszystkim słuchaczom.
Publiczność zasilona przedstawicielami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku zaangażowała się we wspólne śpiewanie, czego wynikiem było brawurowe wykonanie piosenki Tyle słońca w całym mieście Anny Jantar.

Wielkie brawa i podziękowania za wspaniały występ!


separator

SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM


W środę 8 maja 2019 r. gościliśmy w naszym Domu panią Teresę Polonis-Furmann, przewodnika po Trójmieście. Wysłuchaliśmy opowieści o historii, zabytkach i ciekawych miejscach Oliwy. W głosie i sposobie mówienia pani Teresy słychać było pasję i zamiłowanie dla tej pięknej dzielnicy Gdańska. Zostaliśmy przez nią zaproszeni na cykl spacerów, które pozwolą nam lepiej poznać Oliwę - miejsce naszego zamieszkania, pracy i relaksu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkanie.


separator

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA BEZ TAJEMNIC


We wtorek 7 maja 2019 r. odwiedziliśmy Kościół św. Jana na Starym Mieście w Gdańsku. W zwiedzaniu towarzyszyła nam pani Agnieszka Drygiel - przewodnik Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Dzięki jej ciekawym opowieściom dowiedzieliśmy się wiele o powstaniu i losach świątyni na przestrzeni dziejów. Pani Agnieszka przybliżyła man historie znajdujących się w kościele zabytków, przebieg prac konserwatorskich oraz zdradziła plan działań na najbliższe lata. Na zakończenie wspięliśmy się na wieżę i z wysokości 32 metrów podziwialiśmy panoramę miasta. Pełni wrażeń przeszliśmy spacerując po Starym Mieście na Targ Węglowy, gdzie zakończyliśmy naszą wycieczkę. Zapraszamy do oglądania zdjęć.


< >

SŁONECZNY I WIETRZNY SOPOT


W poniedziałek 29 kwietnia 2019 r. postanowiliśmy odwiedzić Sopot. Bezchmurne niebo zapowiadało piękną pogodę. Na miejscu okazało się, że wieje zimny poranny wiatr od morza, który ochłodził nasze ciała, lecz nie humory. Spacerowym krokiem udaliśmy się „Monciakiem” w stronę plaży i dalej deptakiem wzdłuż morza. Po zmaganiach z wiatrem wstąpiliśmy do kawiarni. Z tarasu obserwowaliśmy zielono-granatowe morze z białymi grzbietami fal i podziwialiśmy piękną panoramę sopockiego wybrzeża.
Zapraszamy na fotorelację.
KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ


W środę 24 kwietnia 2019 r. odbył się u nas kolejny koncert muzyki klasycznej. Tym razem gościliśmy Pana Dariusza Egielmana, nauczyciela gry na klarnecie w Szkole Muzycznej I st. w Sopocie, któremu towarzyszyło dwoje uczniów grających na klarnetach oraz córka Emilia grająca na flecie.
Pan Dariusz wspaniale poprowadził koncert przekazując słuchaczom ciekawe informacje o kompozytorach i granych utworach. Wysłuchaliśmy m.in. kompozycji W.A. Mozarta, J.S. Bacha, N. Paganiniego oraz G. Rossiniego.
Serdecznie dziękujemy za niezwykły koncert i zapraszamy do galerii.


MUZYKA MŁODYCH ARTYSTÓW NA POLANKACH


Dnia 23 kwietnia 2019 roku gościliśmy w naszej placówce Panią prof. Małgorzatę Skorupę i Pana Andrzeja Siarkiewicza oraz ich podopiecznych ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.
Uczniowie wykonali utwory: Ph. Telemanna, N. Paganiniego, G. Bacewicza, H. Wieniawskiego.
Mieliśmy również okazję usłyszeć piękne melodie wykonywane na skrzypcach, fortepianie i klarnecie.
Dziękując młodym artystom za niezapomniany występ, liczymy na dalszą współpracę.


< >

ŚNIADANIE WIELKANOCNE


W środę 17 kwietnia 2019 r. w Naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców i seniorów ze środowiska lokalnego z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas ks. biskup Zbigniew Zieliński, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska i Małgorzata Chmiel, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Teresa Wasilewska, radny miejski z Oliwy Andrzej Stelmasiewicz oraz z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Agnieszka Wróbel. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych darczyńców, wolontariuszy i przedstawicieli rodzin. W podniosły nastrój wprowadziły nas wzruszające słowa ks. biskupa dotyczące Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wartości jaką jest doświadczenie życiowe seniorów. Podczas uroczystości uczestnicy Klubu Samopomocy przy DPS Polanki przybliżyli wszystkim tradycje wielkanocne oraz symbolikę święconych potraw. Przewodniczący samorządu mieszkańców pan Jerzy odczytał fragment wiersza Karola Wojtyły pt. Wigilia Wielkanocna i złożył zebranym świąteczne życzenia. Całym sercem dołączamy się do tych życzeń.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem, zamieszczonym w gdańskich mediach.KONCERT MUZYKÓW Z BREMY


Dnia 9.04.2019 r. z inicjatywy zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska Pana Piotra Kowalczuka odbył się w naszej placówce koncert, w którym wystąpili muzycy z Niemiec. Organizatorem koncertu i współwykonawcą był Pan Maciej Ziemski.
Zaprezentowany repertuar został przyjęty z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem przez seniorów. Muzykom dziękujemy za wspaniały występ, a Panu Prezydentowi za pamięć o naszych podopiecznych.separator

MĘSKIE GRANIE W U7


We wtorek 9 kwietnia 2019 r. po raz kolejny pojechaliśmy do Gdyni na kręgle. Tym razem do zawodów w U7 stanęła silna męska ekipa z Klubu Samopomocy. Rywalizacja była zacięta, a szczęście kapryśne. Zdecydowanym liderem okazał się pan Krzysztof. Najważniejsza była jednak dobra zabawa. Po emocjonujących rozgrywkach w dobrych humorach wracaliśmy do DPSu.


separator

MINI MUZEUM W GDYNI


8 kwietnia 2019 r. po raz kolejny wybraliśmy się do Gdyni. Tym razem zwiedzaliśmy społeczne Mini Muzeum Bankowiec mieszczące się w podziemiach kamienicy przy ulicy 3-go Maja. Byliśmy pod wrażeniem tego miejsca, które powstało z inicjatywy mieszkańców bez żadnego wsparcia finansowego. Założyciele stopniowo gromadzili wyrzucane przez lokatorów przy okazji remontów oryginalne elementy wyposażenia budynku. Dzięki tym zbiorom w dawnym schronie udało się odtworzyć wnętrze modernistycznego mieszkania. Dziękujemy pani Marii, opiekunce muzeum, za ciekawą opowieść o historii budynku i jego mieszkańców.


< >

separator

URODZINY MARCYSI


5 kwietnia spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić urodziny naszej klubowiczki pani Marcysi. Świętowanie poprzedzone było intensywną pracą w kuchni. Poprzedniego dnia już od wczesnego ranka gotowaliśmy, kroiliśmy, ucieraliśmy, miksowaliśmy i piekliśmy. W efekcie powstała tradycyjna sałatka jarzynowa, puszysty sernik i wyborna sałatka owocowa. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło uroczystego Sto lat, życzeń i upominków. Z całego serca życzymy pani Marcysi by jak najdłużej cieszyła się dobrym zdrowiem i kondycją.separator

separator

KONCERTY NA POLANKACH


Ubiegły tydzień minął pod znakiem koncertów. 25.03 w poniedziałek gościliśmy Daniela Egielmana. Pan Daniel studiuje zagranicą, lecz podczas krótkich pobytów w Gdańsku zawsze znajdzie czas, aby odwiedzić naszą placówkę. Dziękujemy za wspaniały koncert gitarowy!


Natomiast w piątek 29.03 odbył się cykliczny koncert Akademia Muzyczna na Polankach.
Dzięki staraniom dr hab. Anny Mikolon usłyszeliśmy studentów wydziału wokalnego oraz młodą adeptkę sztuki gry na altówce. Zaprezentowano nam utwory St. Moniuszki, E. Griega, G.Pucciniego i St. Kwiatkowskiego.
Nasi seniorzy i zaproszeni goście serdecznie dziękują za przepiękny występ. Czekamy z niecierpliwością na następny koncert z tego cyklu!


separator

SPOTKANIA TEATRALNO-KABARETOWE


Za nami kolejne dwa spotkania teatralno-kabaretowe z Panem Jackiem Mazurem, które odbyły się 15 i 22 marca. Na spotkania przybyli licznie mieszkańcy oraz klubowicze.

Pan Jacek zaprezentował nam na ekranie znane polskie skecze kabaretowe, ale przede wszystkim próbowaliśmy wspólnie odegrać proste improwizowane scenki. Czas upłynął nam bardzo szybko,chociaż wystepy przed publicznością okazały się niełatwym zadaniem.

Dziękujemy Panie Jacku!separator

MOC CZEKOLADY


Dnia 20.03.2019 r. w naszej placówce gościliśmy Panią Annę Czerwińską Rydel, autorkę licznych książek wśród, których znajduje się bardzo wartościowa pozycja pt. Moc czekolady. Słuchaczami tego spotkania autorskiego byli także zaproszeni przez nas przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gdańsku.


Prelekcja przedstawiona przez Panią Annę była bardzo ciekawa. Ukazana historia trzech pokoleń rodziny Wedlów i powstanie słynnej fabryki słodyczy bardzo wzbogaciła naszą wiedzę. Miłym akcentem spotkania była degustacja wspaniałych smakołyków.
Zapraszamy do galerii


separator

GDYNIA Z PRZEWODNIKIEM


We wtorek 19 marca 2019 r. wybraliśmy się do Gdyni. Pani przewodnik Halina Plecan zabrała nas na Kamienną Górę, gdzie podziwialiśmy panoramę i słuchaliśmy opowieści o historii miasta i regionu. Pogoda dopisała, widok na słoneczny port i morze był przepiękny. Na horyzoncie wyraźnie rysował się Półwysep Helski. Później udaliśmy się na objazdową wycieczkę po centrum miasta i przyglądaliśmy się charakterystycznym dla Gdyni zabudowaniom międzywojennej architektury modernistycznej. Od pani Haliny dowiedzieliśmy się, że miasto już kilka lat temu podjęło starania, by historyczny zespół Śródmieścia Gdyni został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kibicujemy jak najbardziej tym staraniom. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do portowej części miasta, gdzie między innymi zobaczyliśmy Dworzec Morski służący dawniej obsłudze emigracyjnej i turystycznej. Współcześnie przy tym samym nabrzeżu cumują odwiedzające Gdynię największe statki pasażerskie świata. Dziękujemy pani Halinie Plecan za wycieczkę i opowieści. Z pewnością wybierzemy się jeszcze nie raz do tego nowoczesnego miasta, by dowiedzieć się więcej i poznać jego kolejne tajemnice i zabytki.


separator

IMIENINY KRYSTYNY


13 marca Krystyny świętują swoje imieniny. Tak się składa, że w Klubie Samopomocy jest jedna Krysia i na jej cześć wyprawiliśmy wspaniałe przyjęcie. Smakołyki na tę uroczystość przygotowali sami Klubowicze, spędzając w kuchni cały poprzedni dzień. Była sałatka z tuńczykiem, paszteciki z pieczarkami, jabłecznik oraz pyszny deser - panna cota z truskawkami. Przy akompaniamencie skrzypiec wspólnie odśpiewaliśmy Sto lat. Solenizantka została obdarowana kwiatami i upominkami. Życzymy Pani Krysi wielu wspaniałych i radosnych dni.


< >

separator

MUZYKA Z E-KRANU W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


W poniedziałkowe przedpołudnie 11 marca 2019 r. grupa seniorów z Polanek miała przyjemność wysłuchać koncertu edukacyjnego w Filharmonii Bałtyckiej. Tym razem w sali na Ołowiance królowała muzyka klasyczna w wykonaniu zespołu instrumentalnego pod kierownictwem skrzypaczki Natalii Walewskiej. W pierwszej części koncertu zatytułowanego Dźwięki z E-kranu usłyszeliśmy muzykę znaną z reklam telewizyjnych. Były to dzieła słynnych i cenionych kompozytorów, tj. Wolfgang Amadeusz Mozart, Fryderyk Chopin, Johann Strauss i wielu innych. Po każdym utworze na ekranie wyświetlona była reklama, w której wykorzystano prezentowany fragment muzyczny. W drugiej części koncertu wysłuchaliśmy utworów z popularnych gier komputerowych, których fragmenty można było oglądać na ekranie. Na zakończenie zespół zaprezentował znane motywy ze ścieżek dźwiękowych kultowych filmów takich jak Piraci z Karaibów, Avengers i Gwiezdne Wojny. Koncert choć nietypowy w swoim cyklu, bardzo spodobał się seniorom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do Filharmonii Bałtyckiej.


separator

Dzień Kobiet


Corocznie obchodzony Dzień Kobiet to okazja, by podkreślić, że Kobieta jest najważniejsza nie tylko 8 marca, ale cały rok.
W tym pięknym dniu nasi Panowie nie zapomnieli złożyć nam życzenia i wręczyć różę.
Z kolei Pan Jacek Mazur tradycyjne zadbał o oprawę artystyczną.
Nie zabrakło również smacznego ciasta z kawą i herbatą przygotowaną przez uczestników Klubu Samopomocy przy DPS Polanki.
Wszystkim Panom dziękujemy za pamięć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

BOWLING W U7


5 marca Klub Samopomocy wybrał się do gdyńskiego Klubu U7, aby aktywnie i miło spędzić czas grając w kręgle. Była to doskonała okazja do treningu przed czekającym nas pod koniec miesiąca turniejem, w którym konkurować będziemy z seniorami z innych placówek. Na wspólnej zabawie czas jak zwykle minął szybko. Tym razem najlepsza okazała się pani Renia. Gratulujemy zwycięstwa!


separator

TŁUSTY CZWARTEK W KLUBIE SAMOPOMOCY


Karnawał powoli dobiega końca. Przypomniał nam o tym tłusty czwartek, który jest doskonałą okazją do beztroskiego objadania się słodkościami. Czuliśmy się więc całkowicie usprawiedliwieni udając się do cukierni na kawę i pączki. Piekarnia Stara Oliwa miała do zaoferowania duży wybór pączków, tak że każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Przy kawie i smakołykach czas minął bardzo szybko. Korzystając ze słonecznej pogody sporą grupą udaliśmy się na spacer do Paku Oliwskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


< >

separator

BAL KARNAWAŁOWY


Dnia 27.02.2019 roku na terenie naszej placówki odbył Bal Karnawałowy. Wśród licznie przybyłych gości byli reprezentanci z placówek: Dziennego Domu Pomocy przy ul. Wajdeloty w Gdańsku, Domu Pomocy Społecznej w Sopocie oraz seniorzy z Klubu Prometeusz i Klubu Samopomocy działający przy DPS Polanki w Oliwie, a także mieszkańcy naszego Domu.
Skoczna muzyka i odświętne stroje podkreśliły nastrój zabawy. Pan Jacek Mazur zatroszczył się jak zwykle o oprawę muzyczną.`Smaczne potrawy uświetniły to radosne spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.separator

MUZEUM GDAŃSKA NA BIS


Ze względu na dużą liczbę chętnych, 26 lutego po raz kolejny wybraliśmy się do Domu Uphagena i Dworu Artusa, tym razem w nowym składzie. Pogoda znów sprzyjała spokojnej wędrówce ulicą Długą. Opowieści przewodników w obydwu obiektach Muzeum Gdańska były równie ciekawe jak poprzednio. Zobaczcie sami.


separator

KLUBOWICZKA Z NAJDŁUŻSZYM STAŻEM


Z inicjatywy Pani Bogusi dnia 21.02.2019r. obchodziliśmy 4-lecie jej uczestnictwa w naszym Klubie Samopomocy. Chociaż sam klub ma krótszą historię, P. Bogusia swoją przygodę z tym miejscem rozpoczynała jeszcze podczas programu pilotażowego, kiedy dopiero tworzyliśmy projekt dla seniorów ze środowiska lokalnego.
Nasza jubilatka jest osobą bardzo uczynną i życzliwą, dlatego bardzo szybko związała się z innymi klubowiczami, mieszkańcami i pracownikami.


< >

Pani Bogusiu dziękujemy, że jest Pani z nami, życzymy zdrowia i następnych jubileuszy w klubie!


separator

SENIORZY W MUZEUM GDAŃSKA


19 lutego rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań muzealnych. Na pierwszą wizytę w tym roku wybraliśmy Dom Uphagena i Dwór Artusa - oddziały Muzeum Gdańska. Korzystając z pięknej pogody spacerkiem wyruszyliśmy z Targu Węglowego ulicą Długą pod nr 12, gdzie znajduje się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Pani przewodnik przybliżyła nam osobę Jana Uphagena oraz opowiedziała o życiu dawnych mieszczan gdańskich. Bardzo zaskoczył nas fakt, że Dom wąski od strony fasady, w czasach Jana Uphagena ciągnął się w głąb aż do ulicy Ogarnej. Obecnie jest nieco krótszy, ale i tak bardzo okazały. W kolejnym etapie naszej wycieczki, po krótkim spacerze ulicą Długą, dotarliśmy do Dworu Artusa. Słuchając opowieści przewodnika podziwialiśmy bogate wnętrza oraz zrekonstruowane i zachowane zabytki. Pan Krzysztof, który oprowadzał nas po obiekcie, bardzo malowniczo opowiadał o historii powstania i dziejach Dworu. Seniorzy aktywnie włączali się w rozmowę na temat dawnych dziejów Gdańska i nim się spostrzegliśmy, trzeba było wracać. Zapraszamy na krótką fotorelację.


separator

WALENTYNKI 2019


14 lutego 2019 roku obchodziliśmy Walentynki.
Niezastąpiony Pan Jacek Mazur przybliżył nam historię tego święta oraz umilił nam czas romantycznymi piosenkami.
Wszyscy mieszkańcy obdarowywali się wzajemnie drobnymi prezentami. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, po czym każdy dostał słodki upominek. Było to niezapomniane spotkanie.


separator

KONCERT NA POLANKACH


W piątek 8 lutego 2019 r. uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie. Dzięki inicjatywie pana Tadeusza Kassaka, wykładowcy na Akademii Muzycznej w Gdańsku mieliśmy okazję gościć rzadko występujący zespół - Kwintet Dęty. Część publiczności po raz pierwszy usłyszała na żywo brzmienie takich instrumentów jak waltornia czy tuba. Pan Tadeusz Kassak grający na fortepianie zaprezentował nam znane tematy muzyczne z polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Licznie zgromadzoną publiczność zasilili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Fromborskiej. Dziękujemy za wspaniały występ!


< >

separator

SPOTKANIE TEATRALNO-KABARETOWE Z PANEM JACKIEM MAZUREM


7 lutego 2019 roku po raz kolejny gościliśmy Pana Jacka. Było to już drugie spotkanie o tematyce teatralnej. Rozmawialismy o problemach z jakimi muszą borykać się aktorzy oraz o pokonywaniu swoich zahamowań przed występami na scenie. Czas uplynął nam bardzo szybko - czekamy na następne spotkania...separator

KRĘGLE W U7


5 lutego po raz kolejny gościliśmy w Klubie U7 w Gdyni. Tym razem na nasz mały turniej gry w kręgle pojechała silna męska ekipa. Jak zawsze było dużo śmiechu i dużo emocji. Początkowo między panem Jankiem i panem Markiem była bardzo zacięta rywalizacja. Fortuna była bardzo zmienna. Z upływem czasu pan Jan coraz bardziej wysuwał się na prowadzenie i ostatecznie został niekwestionowanym mistrzem bowlingu.


separator

MUSICAL KOSMOS


1 lutego 2019 r. z grupą seniorów wybraliśmy się do Teatru Szekspirowskiego na musical Kosmos. Dla większości było to pierwsze spotkanie z przedstawieniem muzycznym. Podczas tego niezwykłego widowiska mogliśmy podziwiać śpiew i taniec młodych i starszych aktorów. Spektakl zachwycił nas różnorodnością strojów i zdolnościami akrobatycznymi artystów. Niósł też ze sobą bardzo pozytywne przesłanie o mocy miłości i przyjaźni oraz potędze dobra. Wrażenie zrobił na nas również budynek teatru, zadziwiający swoją surowością zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Z chęcią wybierzemy się tam na kolejne przedstawienie.


separator

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W DOLINIE SMYKÓW


31 stycznia 2019 r. mieszkańcy Polanek byli gośćmi Przedszkola nr 42 Dolina smyków w Gdańsku. Z okazji Dnia Babci i Dziadka starszaki przygotowały wspaniały program artystyczny, którym zachwyciły naszych seniorów. Nie zabrakło recytacji, wspaniałego śpiewu i tańca ani melodii z dawnych czasów. Bardzo ciekawym punktem programu był pokaz mody, na którym dzieci zaprezentowały ubiory babć i dziadków dawniej i dziś. Podczas prezentacji multimedialnej seniorzy przypomnieli sobie jak dawniej wyglądały domowe sprzęty i zobaczyli ich ewolucję do czasów nam współczesnych. Zdecydowanie najbardziej zachwycił nas taniec babuszek. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas, za wspaniały występ i słodki poczęstunek.


< >

separator

KONCERT W FILHARMONII BAŁTYCKIEJ


28 stycznia byliśmy na pierwszym w roku 2019 koncercie edukacyjnym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Podczas występu zatytułowanego Planeta gorących rytmów karnawałowych w pierwszej kolejności usłyszeliśmy kwartet smyczkowy i podziwialiśmy taniec klasyczny oraz tańce, które królowały na dworskich salonach. Następnie zespół rozrywkowy zaprezentował różne style muzyczne, od bluesa począwszy na sambie skończywszy. W pewnym momencie zespoły połączyły swe siły prezentując niebanalne wykonania utworów klasycznych i rozrywkowych. Występom towarzyszył taniec w pięknych różnorodnych strojach. Na zakończenie młodzi widzowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca.WSPOMNIENIE O PREZYDENCIE


Dnia 28 stycznia 2019 roku w naszej placówce odbyło się
spotkanie wspomnieniowe poświęcone
śp. PAWŁOWI ADAMOWICZOWI
Panu PREZYDENTOWI MIASTA GDAŃSKA.
W skupieniu i w zadumie wysłuchaliśmy
prezentacji multimedialnej
przedstawiającej życie i działalność
PRZYJACIELA NASZEGO DOMU.


WIZYTA PODOPIECZNYCH SCHRONISKA PROMYK


22 stycznia 2019 roku gościliśmy naszych czworonożnych pupili ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt PROMYK. Ta kolejna wizyta sprawiła naszym mieszkańcom wiele radości i miłych wrażeń. Zwierzęta, które nas odwiedziły były bardzo przyjazne. Każdy mieszkaniec miał możliwość pogłaskać i poprzytulać się do pieska lub kotka.
Dziękujemy kierownictwu i opiekunom schroniska za słodki poczęstunek dla naszych seniorów, życzliwość w organizacji tych spotkań oraz współpracę, która daje seniorom możliwość kontaktu ze zwierzętami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że takie spotkania są bardzo potrzebne, wywołują szczery uśmiech i nieopisaną radość u naszych mieszkańców.


< >

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dziadkowie zaś często rozpieszczają swoje wnuki i chętnie o nich z dumą opowiadają. Święto Babci i Dziadka jest okazją do odwiedzin, na co nasi seniorzy zawsze z niecierpliwością czekają. Jednak nie każdy senior może się pochwalić gromadką wnucząt. Dlatego też 21 stycznia gościliśmy uczniów z kilku klas Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku, ul. Karpia 1.
Dzieci swiom występem uczciły to wspaniałe święto, wprowadziły wiele radości i uśmiechu. Dziękujemy uczniom za zaśpiewane piosenki i wspólne kolędowanie, za przygotowanie laurek z życzeniami, które zostały rozdane podczas spotkania. Naszych seniorów ucieszył również słodki poczęstynek przyniesiony przez uczniów.
Dziękujemy opiekunom za przygotowanie grupy do występu, w szczególności Pani Hannie Fedorowicz, Pani Annie Właz, Pani Barbarze Jaszewskiej oraz Pani Ewie De Virion.
Serdecznie dziękujemy Marcie, Martynie, Wiktorii, Konradowi, Norbertowi, Kacprowi, Danielowi i Przemekowi za serce i pamięć.KLUBOWY TURNIEJ GRY W KRĘGLE


7 stycznia wybraliśmy się, po raz pierwszy w 2019 roku, na bowling do Klubu U7 w Gdyni. Dwóm godzinom ruchu towarzyszyło wiele emocji: radość i smutek, chęć walki i rezygnacja, zapał i zniechęcenie. Szczęście podobno sprzyja lepszym, a my z doświadczenia wiemy, że bywa zmienne. Szczęściem dla seniorów było wspólne wyjście i relaksujące spędzenie czasu w swoim towarzystwie. Zwycięzcą naszego klubowego turnieju został po raz pierwszy pan Marek. SERDECZNE GRATULACJE!


KONCERT ZUZANNY WĘŻYK


2019 rok rozpoczął się dla nas muzycznie: 2 stycznia po raz kolejny gościliśmy w Naszym Domu stypendystkę Fahrenheita Zuzannę Wężyk. Artystka grająca na gitarze klasycznej zaprezentowała własne kompozycje instrumentalne: Goodbye, Mały Książę oraz zaśpiewała piosenki swojego autorstwa: Blask, Dla rodziców. W drugiej części spotkania wspólnie z artystką śpiewaliśmy bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki.
Bardzo dziękujemy pani Zuzannie za to noworoczne muzyczne spotkanie.Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku-Oliwie
ul. Polanki 121, 80-308 Gdansk
tel./fax (0048) 58 552 19 52, tel. (0048) 58 552 33 32, mail: sekretariat@dpspolanki.pl

Licznik odwiedzin 00477706